DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Leśna odsiadka...

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-25


Więzienia w byłych PGR-ach

Przestępcy skazani na niskie wyroki nie będą już czekać latami na wolne miejsce w celi. Trafią do przebudowanych koszar wojskowych i upadłych PGR-ów - twierdzi "Życie Warszawy".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie ma innego wyjścia, jak tylko szukać wolnych miejsc dla skazanych wszędzie, gdzie tylko się da. Przepełnione po brzegi kryminały - na 69 tys. miejsc wyroki odsiaduje 83 tys. osób - nie dają szans na resocjalizację i stają się wylęgarnią jeszcze brutalniejszych przestępców. A jakby tego było mało, jeszcze ponad 30 tys. skazanych przestępców czeka w kolejce na wolne miejsce w celi. Stąd pomysł, by sięgnąć po stare, opuszczone jednostki wojskowe, a także "pegeery".

Poszukiwanie miejsc
Według naszych informacji, MS wyszukuje takie obiekty na terenie całej Polski. Pomóc ma Agencja Mienia Wojskowego oraz np. agencje rolne. Jak się dowiedzieliśmy, atrakcyjne są opuszczone jednostki wojskowe na Pomorzu a także "pegeery" na ścianie wschodniej kraju. Wzorcem dla reformatorów było otwarte w 2002 r. więzienie w Czerwonym Borze, gdzie wcześniej stacjonowały wojska nadwiślańskie. Wciąż trwa adaptacja budynków, ale pomysł sprawdza się znakomicie - mówi kpt. Luiza Sałapa, rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej. W ciągu kilku najbliższych tygodni będzie wiadomo, ile koszar i pegeerów zostanie zakwalifikowanych na więzienia o łagodnym rygorze. Jeden taki zakład może pomieścić od 300 do nawet 600 skazańców.

Leśna odsiadka
Do "leśnych więzień", jak je nazywają przestępcy, trafiać będą osoby skazane po raz pierwszy i z niskimi wyrokami. Zakłady półotwarte wiążą się z większymi przywilejami osadzonych, jak dodatkowe widzenia czy przepustki. Ale to wciąż są więzienia z określonym rygorem podkreśla kpt. Sałapa. W leśnych zakładach więźniowie mają pracować np. przy adaptacji pomieszczeń. Będą też mogli podczas specjalistycznych kursów zdobywać zawód stolarza czy ślusarza. "Należałoby stworzyć taki system penitencjarny, aby po odsiadce jak najmniej osób wracało do więzień. Na razie o resocjalizacji nie może być mowy" - mówi Paweł Moczydłowski, były szef więziennictwa. Zdaniem Moczydłowskiego, i tak potrzebne będą znaczne sumy na adaptację przejętych pomieszczeń. Koszt utrzymania 400 miejsc w obiekcie powojskowym to ok. 15 mln zł rocznie.

Zabytkowe cele
Leśne więzienia nie rozwiążą całego problemu przeludnienia. Według raportu CZSW, tylko 24 proc. działających więzień powstało po drugiej wojnie światowej aż 60 proc. zakładów karnych wybudowano przed pierwszą wojną. W Łęczycy działa więzienie, które utworzono w obiektach miejskich z XIV wieku! Znacznej części starych więzień bardziej potrzebna jest opieka konserwatora zabytków niż remonty adaptacyjne. 'Stan techniczny naszych więzień jest tragiczny. Do tego dochodzi przeludnienie powodujące, że za kratami jest teraz kloaka. Ministerstwo musi też budować normalne więzienia" - twierdzi Moczydłowski.

Wsadzamy bez umiaru
Pomysł przerabiania koszar i pegeerów na więzienia nie podoba się prof. Marianowi Filarowi, karniście z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Zamiana koszar na więzienia nie jest sposobem na poprawę sytuacji. Może zamiast ostrej polityki kryminalnej warto pomyśleć o skutecznym systemie resocjalizacji" - mówi prof. Filar. Zdaniem Filara, wymiar sprawiedliwości winien się skupić na tzw. sprawiedliwosci naprawczej.

"Wykonanie kary powinno polegać przede wszystkim na naprawieniu szkód ofiarom. Nie każdy przestępca musi siedzieć w więzieniu, i to na koszt ofiary, która nie dostaje niczego w zamian" - przekonuje Filar.

Według nieoficjalnych informacji, MS zajmie się też tą sprawą. Filar uważa również, że sądy powinny też częściej stosować karę ograniczenia wolności. Jak dotąd polskie sądy sporadycznie wydają takie właśnie wyroki.

www.zw.com.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz