DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Kurs operatorów maszyn

Autor: Paweł Oleszkiewicz, Włodzimierz Stempski
Źródło: DRWAL 6/05
Data: 2005-11-25


Kolejnym przedsięwzięciem edukacyjnym, zrealizowanym przez Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, był kurs obsługi profesjonalnych maszyn leśnych (forwarder, harwester).

Ćwiczenia na symulatorze Ćwiczenia na symulatorze

Program kursu został podzielony na dwie części. Pierwsza obejmowała zagadnienia teoretyczne, serwis maszyn oraz kurs podstawowych manewrów i odbyła się w dniach 26-30 sierpnia br. w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Zielonce pod Poznaniem. Druga część, związana z obsługą maszyn, obejmowała indywidualne zajęcia w warunkach terenowych.
Szkolenie zostało przeprowadzone w taki sposób, aby uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętności praktyczne, które pozwolą na bezpieczną dla nich oraz maszyn i lasu pracę, a także stworzą płaszczyznę do dalszego samokształcenia.

Swoistym połączeniem teorii z praktycznym nabywaniem umiejętności operowania maszyną były zajęcia z użyciem symulatora, udostępnionego na potrzeby kursu przez firmę Poland Forest z Poznania. W ocenie operatorów, którzy prowadzili z kursantami zajęcia praktyczne na powierzchniach roboczych w lesie, symulator okazał się niezwykle cennym narzędziem dydaktycznym. Umożliwił opanowanie podstawowych funkcji i zasad sterowania żurawiem i chwytakiem (lub głowicą w przypadku harwestera), skracając czas "oswajania się" z maszyną jeszcze przed rozpoczęciem na niej pracy. W ramach zajęć praktycznych kursanci zapoznali się z podstawowymi czynnościami z zakresu obsługi, konserwacji i prostych napraw maszyn oraz dodatkowo z zasadami organizacji i funkcjonowania parku maszynowego. Indywidualna nauka zrywki forwarderem (łącznie około 20 godzin pracy maszyną) miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Oborniki Wielkopolskie. Realizacja tej części programu odbyła się przy współpracy z firmą Lastech, która udostępniła nie tylko całe posiadane zaplecze techniczne, ale przede wszystkim doświadczoną kadrę pracowniczą - operatorów i obsługę techniczną. Zajęcia praktyczne pozwoliły na opanowanie podstawowych manewrów. Osoby szkolące się w obsłudze harwestera naukę pracy maszyną w lesie przeszły na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa.

Kurs zakończył się egzaminem. W przypadku pozytywnego wyniku organizator wystawiał kursantom zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, natomiast Urząd Dozoru Technicznego nadawał uprawnienia dźwigowe.
Nabyte przez kursantów umiejętności są bez wątpienia dalekie od ideału, ale też nikt nie oczekiwał, że w tak krótkim czasie opanują oni wszystkie operacje dźwigiem z chwytakiem czy głowicą w stopniu pozwalającym na w pełni wydajną i efektywną pracę.
Uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się o szkoleniu. Mówili, że dla operatora maszyny wartej kilkaset tysięcy czy nawet grubo ponad milion złotych, wiedza, którą sobie przyswoili, jest niezbędna.
Podstawowym celem organizatorów było wyposażenie kursantów w wiedzę i podstawowe umiejętności, które pozwolą im już samodzielnie zdobywać kolejne stopnie wtajemniczenia w sztuce operowania tego typu maszynami. Wydaje się, że cel ten został osiągnięty, chociaż najlepszą oceną kursu będzie ta, którą wystawią jego uczestnicy za jakiś czas, kiedy to, zdobywając kolejne doświadczenia, nie będą musieli - taką mamy nadzieję - "wyważać otwartych drzwi".

Paweł Oleszkiewicz
Włodzimierz Stempski

Kurs operatorów maszyn (Zdjęcia: 2)

Ćwiczenia na symulatorze Zajęcia w terenie - Nadleśnictwo Dąbrowa

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz