DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Minister Szyszko i bezkarni drwale

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-23


Dlaczego minister środowiska Jan Szyszko broni oskarżonego w dwóch sprawach karnych szefa swego gabinetu Konrada Tomaszewskiego? Szukając odpowiedzi na to pytanie "Gazeta Wyborcza" dotarła do trzeciej sprawy - pojawiają się w niej nazwiska obu panów.

W poniedziałek dziennik ujawnił, że Tomaszewski, który za rządów AWS był dyrektorem Lasów Państwowych, jest oskarżony w dwóch procesach. Pierwszy dotyczy przekazania po zaniżonej cenie gruntów leśnych w Gdańsku Matemblewie politykom AWS, którzy wybudowali tam domy. W drugim odpowiada za sfałszowanie dokumentu, który po przegranych przez AWS wyborach miał utrudnić ewentualne zmiany kadrowe w Lasach Państwowych.

We wtorek "Wyborcza" ustaliła, że Tomaszewski występuje w kolejnej sprawie, którą - co potwierdza rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Gabriela Sikora - od marca tego roku prowadzi wydział do walki z korupcją.

Wiosną 1998 r. leśnicy z Kościerzyny pod Gdańskiem odkryli nielegalny wyrąb ok. 6 ha lasu na terenie, gdzie prywatna firma Dech-Pol z Gdyni rozkręcała wydobycie żwiru. Grunt sprzedał Dech- Polowi wójt Kościerzyny Waldemar Tkaczyk, człowiek AWS, przyjaciel Mariana Krzaklewskiego. A wyrębu lasu dokonali - na jego polecenie - gminni robotnicy. Za nielegalną wycinkę Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku ukarała gminę i Dech-Pol karą 800 tys. zł.

Wójt Tkaczyk i szefowie firmy odwołali się do szefa Lasów w Warszawie. Przed rozpatrzeniem odwołania zaprosili do Kościerzyny Konrada Tomaszewskiego, wówczas wiceszefa Lasów Państwowych, i Jana Szyszkę, ministra ochrony środowiska, którym jest i dziś. Efekt wizyty urzędników z Warszawy? Zmniejszenie kary z 800 tys. zł do 13 tys. zł. I odwołanie regionalnego dyrektora Lasów, który wysoką karę nałożył.

Z ustaleń toczącego się śledztwa wynika, że uchylenie kary za wycinkę lasu było "nieuzasadnione". Dyrektorowi Lasów, na którym ciąży "szczególny obowiązek dbania o zasoby leśne i mienie LP", grozi zarzut narażenia skarbu państwa na stratę kilkuset tysięcy złotych.

Wójt Tkaczyk nie odbierał we wtorek telefonu. "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że za "grunty rolne", które sprzedał Dech-Polowi, gmina dostała 236 tys. zł. W akcie notarialnym nie ma wzmianki, że "rolę" porasta las wart kilkaset tysięcy, a pod ziemią zalega półtora miliona ton żwiru - to ponad 20 mln zł.

Właśnie sprzedaż gminnego żwirowiska za cenę prawie 100-krotnie niższą od realnej wartości jest głównym wątkiem śledztwa gdańskiej policji, informuje "Gazeta Wyborcza".

PAP

Pełen tekst artykułu dostępny na stronach Gazety Wyborczej
Informacja Rzecznika Prasowego Ministerstwia Środowiska

OŚWIADCZENIE


Minister Środowiska, prof. Jan Szyszko oświadcza, iż sprawy toczące się w sądach w Trójmieście i Warszawie, dotyczące szefa gabinetu politycznego MŚ i poruszone w artykule pt. "Oskarżony leśnik u boku ministra z PiS", który ukazał się w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej", są od lat doskonale znane i nie mają wpływu na wysoką ocenę kompetencji podległego mu urzędnika.

Pomimo oddania się w dniu 21 listopada 2005 roku p. Konrada Tomaszewskiego do dyspozycji Ministra, pan minister Jan Szyszko podtrzymuje swoje zaufanie do szefa gabinetu politycznego i oczekuje na orzeczenie Sądu.

Minister Jan Szyszko oświadcza również, że do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sądowego - podobnie jak każdą osobę bez orzeczenia wyroku - również i Pana Konrada Tomaszewskiego będzie traktował jako osobę niewinną.

(-) Michał Nurzyński
Dyrektor Biura Edukacji Ekologicznej
i Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Środowiska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz