DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Leśnicy w parlamencie

Autor: Redakcja
Źródło: DRWAL 6/05
Data: 2005-11-22


W tegorocznych wyborach do Sejmu kandydowały 64 osoby, mające wykształcenie leśne. Wśród nich znajdowały się 24 osoby, które w momencie wyborów były pracownikami Lasów Państwowych.

Okładka DRWAL 6/05Okładka DRWAL 6/05

Pięciu leśników zdobyło mandat poselski. Jeden z nich został powołany na ministra środowiska. Do Senatu kandydowało dwóch leśników, jednak żaden z nich nie zdobył mandatu senatora.

Przedstawiamy krótkie notki biograficzne posłów - leśników:

Piotr Cybulski
Platforma Obywatelska
Pierwsza kadencja w Sejmie. Ma 50 lat. Z wykształcenia jest inżynierem leśnikiem. Do czasu zdobycia mandatu był nadleśniczym w Nadleśnictwie Lubin (RDLP Wrocław).
Jest leśnikiem w piątym pokoleniu, tradycję rodzinną kontynuują także synowie. Członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa (SITLiD) i działacz samorządowy.
Okręg wyborczy: legnicko-jeleniogórski. Oddano na niego 7332 głosy.

Marian Goliński
Prawo i Sprawiedliwość
W latach 1997-2001 był posłem AWS. Ma 56 lat. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem leśnikiem. Od 1990 r. burmistrz Szczecinka.
Okręg wyborczy: Koszalin. Oddano na niego 5408 głosów.

Jerzy Gosiewski
Prawo i Sprawiedliwość
Pierwsza kadencja w Sejmie. Ma 52 lata. Ukończył Wydział Leśny na SGGW w Warszawie. Od 30 lat pracuje w Lasach Państwowych. Przez ostatnie 16 lat był zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Mrągowo (RDLP Olsztyn). W latach 1990-2002 był mrągowskim radnym miejskim, od 2002 r. radnym sejmiku wojewódzkiego.
Okręg wyborczy: Olsztyn. Oddano na niego 3782 głosy.

Jan Szyszko
Prawo i Sprawiedliwość
Pierwsza kadencja w Sejmie. Ma 61 lat. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie i długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny tej uczelni. Ma tytuł profesora. Jest kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu, współtwórcą i kierownikiem pierwszego w Europie Studium Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych.
Był ministrem środowiska w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997-99 i prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ (1999-2000). Od lutego do października 2001 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera. 31 listopada br. został ponownie nominowany na ministra środowiska.
Okręg wyborczy: Warszawa II. Oddano na niego 7042 głosy.

Stanisław Żelichowski
Polskie Stronnictwo Ludowe
Spośród prezentowanych tu posłów ma największe doświadczenie w pracach parlamentarnych - był posłem pięciu kadencji. Ma 61 lat. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie.
Był ministrem resortu środowiska w rządach Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego, Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera. Prezes PSL w Warmińsko-Mazurskiem.
Okręg wyborczy: Elbląg. Oddano na niego 3532 głosy.

Redakcja


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz