DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Bogata baza nasienna

Nasz Dziennik

Autor: Mieczyslaw Pabis
Źródło: Nasz Dziennik
Data: 2005-11-22


Zakończył się zbiór nasion i szyszek podstawowych gatun­ków drzew leśnych na terenie nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Jak informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, zebrano 47,6 ton nasion drzew liściastych. W tym roku dobrze obrodził dąb, który nie owocował przez kilka ostatnich lat. Prócz tego zebrano też nasiona lipy, jaworu, czereśni ptasiej, olszy i brzozy.

- Nie owocował w tym roku buk, jednak zapas kilkunastu ton jego nasion z lat ubiegłych przechowywany jest w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla w Równem. W tamtejszych chłodniach zgromadzono kilkanaście ton bukwi, co uniezależnia leśników od kaprysów urodzaju buka, który obradza nieregularnie, średnio co 3-5 lat - wyjaśnia Edward Marszałek.
Z drzew iglastych dla nadleśnictw górskich i podgórskich najważniejszy jest zbiór szyszek jodłowych. Musi on być dokonany z drzew stojących i we wrześniu, albowiem jesienią szyszki te rozpadają się, uwalniając nasiona. W tym roku z 16 wytypowanych wyłączonych drzewostanów nasiennych jodłowych zebrano również specjalną partię szyszek przeznaczoną do realizacji tzw. programu testowania potomstw. Zebrany materiał, zgodnie z założeniami wieloletniego programu, przekazano do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy (Dolnośląskie), gdzie zostanie on przygotowany do wysiewu. Po wyhodowaniu sadzonek posłuży do założenia tzw. upraw testujących, tj. potomstwa najlepszych drzew z wyłączonych drzewostanów nasiennych jodły. Uprawy te pozwolą w przyszłości badać zachowanie i wzrost sadzonek pochodzących z różnych nadleśnictw.

Na grudzień i styczeń pozostały jeszcze do zbioru szyszki sosny, modrzewia i świerku...

Mieczysław Pabis
Nasz Dziennik , info. LP


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz