DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Standardy bezpieczeństwa i higieny pracy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-21


Wysokie standardy bezpieczeństwa i higieny pracy korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw
Bezpieczne środowisko pracy to dobry interes. Jest ważne nie tylko dla dobrego samopoczucia pracowników, stanowi również podstawę sukcesu i zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw oraz w dalszej perspektywie, rozwoju całej gospodarki.<

Nowa strona internetowa uruchomiona przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy we współpracy z Centrami Informacji Europejskiej (Euro Info Centres) wyjaśnia, dlaczego bezpieczeństwo i zdrowie w pracy to dobry interes i jak to przełożyć na praktykę.
„Jeśli prowadzisz firmę, zwłaszcza małą, możesz błędnie założyć, że zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy jest trudne i kosztowne” – mówi Hans-Horst Konkolewsky, dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. „W rzeczywistości jest zupełnie inaczej – przypadki przeanalizowanych przez nas firm wyraźnie pokazują, że wyższe standardy bezpieczeństwa i higieny przyczyniają się do wzrostu produktywności. Takie przesłanie chcielibyśmy przekazać firmom w całej Europie.”
Maive Rute, Przedstawiciel Komisji Europejskiej ds. małych i średnich przedsiębiorstw i dyrektor odpowiedzialny za sieć Centrów Informacji Europejskiej (Euro Info Centres), potwierdza wzrost zainteresowania kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy wśród małych i średnich przedsiębiorstw: „Małe firmy często mają problemy z „przełożeniem” i zastosowaniem nowych przepisów w praktyce. Łącząc doświadczenie i wiedzę, którymi dysponuje sieć Centrów Informacji Europejskiej oraz Europejska Agencja, możemy lepiej sprostać praktycznym potrzebom takich firm.”

Nowa strona oferuje przegląd najnowszych badań nad biznesowymi aspektami bezpieczeństwa i higieny pracy, takimi jak np. społeczna odpowiedzialność biznesu, wpływ bhp na produktywność, oraz bodźce ekonomiczne dla bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ma ona jednak przede wszystkim wymiar praktyczny. Firmy, zwłaszcza małe i średnie, zyskują możliwość wglądu w szereg przykładów dobrych praktyk, które można z łatwością i przy niskim nakładzie kosztów wprowadzić w życie we własnej firmie. Strona zawiera także katalog przepisów bhp obowiązujących w poszczególnych państwach. Natomiast za pośrednictwem sieci Centrów Informacji Europejskiej firmy mogą znaleźć konsultantów we własnym kraju i regionie. Nowa usługa jest dostępna pod adresem http://osha.eu.int/business .

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy została stworzona przez Unię Europejską w celu zaspokojenia potrzeb informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Siedziba Agencji mieści się w Bilbao, w Hiszpanii. Celem działalności Agencji jest poprawa jakości życia pracowników w miejscu pracy, poprzez stymulowanie przepływu informacji technicznych, naukowych, oraz gospodarczych pomiędzy osobami zajmującymi się kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sieć Centrów Informacji Europejskiej jest największą siecią wsparcia dla biznesu Wspólnoty. Sieć obejmuje ponad 300 centrów i wydaje ponad 340 publikacji; każde Centrum Informacji Europejskiej może liczyć na partnerów na całym kontynencie, a tym samym korzystać z lokalnej wiedzy fachowej. Centra Informacji Europejskiej są wynikiem współpracy pomiędzy Komisją Europejską a organizacjami lokalnymi, regionalnymi oraz państwowymi. Jedną z podstawowych funkcji Centrów Informacji Europejskiej jest informowanie przedsiębiorstw o sprawach związanych z UE. Każdego roku Centra Informacji Europejskiej udzielają odpowiedzi na około 360,000 zapytań z małych i średnich przedsiębiorstw. Zapytania te dotyczą wielu kwestii: współpracy biznesowej, programów i finansowania przez Komisję Europejską oraz ogólnych zagadnień dotyczących UE.
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB), pełniący rolę Krajowego Punktu Centralnego Europejskiej Agencji, działa na rzecz kształtowania bezpiecznego, higienicznego i ergonomicznego środowiska pracy i życia człowieka. Zajmuje się także m.in. ekonomicznymi aspektami bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Od 1 kwietnia 2006 r. składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS będą zróżnicowane na poziomie przedsiębiorstw. Ograniczanie narażenia pracowników na zagrożenia w miejscu pracy może wpłynąć na obniżenie wysokości składki procentowej na ubezpieczenie wypadkowe. Informacje na ten temat można otrzymać w CIOP-PIB, za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: jarze@ciop.pl oraz pod numerem telefonu: +48 22 623 46 69.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu powstało w 2000 r. z inicjatywy środowisk gospodarczych, pozarządowych i akademickich. Forum jest organizacją pozarządową, która kompleksowo zajmuje się koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu. W corocznym raporcie znajdują się informacje na temat działalności firm na rzecz odpowiedzialnego biznesu, konferencji, badań i znaczących wyróżnień. Raport zawiera 100 przykładów dobrych praktyk firm, które związane są z odpowiedzialnym biznesem.

EASHW


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz