DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polskie choinki kupią Niemcy

Głos Szczeciński

Autor:
Źródło: Głos Szczeciński
Data: 2005-11-16


Głos Szczeciński. Zachodniopomorscy plantatorzy choinek sprzedadzą cały tegoroczny plon wigilijnych drzewek.

Nasze choinki, jak nigdy wcześniej, mają szansę w solidnych ilościach wyemigrować za Odrę ze względu na swoją atrakcyjną cenę. Niemieckie Zrzeszenie Właścicieli Lasów zapowiedziało właśnie, że drzewka podrożeją przynajmniej o 30-40%. Na przykład, najbardziej popularna jodła może kosztować nawet 15 euro za metr, czyli w przeliczeniu 120 złotych za drzewko dwumetrowe.

Drzewek u zachodnich sąsiadów jest w tym roku dużo mniej z powodu szkód, spowodowanych przez późne mrozy w latach 2004-2005. Ponadto wielu producentów zrezygnowało z sadzenia drzew iglastych m.in. dlatego, że wysokie opłaty socjalne nie pozwalają już zatrudniać robotników sezonowych.
Takich problemów nie ma w naszych lasach. - Choinki są dorodne, wiele z nich osiągnęło już normatywną wielkość. Za niespełna miesiąc zaczniemy rąbać - mówi Ferdynand Bejger z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. - Chętnie przyjmiemy kupców za Odry. Sprzedamy im praktycznie każdą ilość drzewek. Leśnicy oferują kilka wysokości choinek. Ta najpopularniejsza, między dwa, a dwa i pół metra ma kosztować (z VAT-em) około 20-22 złotych za sztukę.

Głos Szczeciński


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz