DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Drewniany tramwaj

Express Bydgoski

Autor: Tomasz Boguszewicz
Źródło: Express Bydgoski
Data: 2005-11-16


Na świeżo wyremontowanej ulicy Długiej w Bydgoszczy stanie stary tramwaj. Nie byle jaki. To najstarszy wagon silnikowy w Polsce, rocznik 1898
(...)

Pamiątki w tramwaju
- Postanowiliśmy, że wagonik będzie prawdziwym rarytasem - zapowiada Piotr Garsztka, wiceprezes Stowarzyszenia Bydgoska Starówka.
W czasie przebudowy Długiej w chodniku pojawił się kilkumetrowy odcinek szerokich torów starego typu, na których w lipcu przyszłego roku stanie staruszek - bydgoski tramwaj z 1898 roku. - Prawdopodobnie to najstarszy wagon silnikowy w Polsce - przypuszcza Mirosław Raatz, zastępca kierownika Zakładu Tramwajowego bydgoskich Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.

Trzeba odrestaurować drewniane nadwozie
Pojazd kursował po miejskich ulicach do rozpoczęcia I wojny światowej w 1914 roku. Teraz w zajezdni przy ul. Toruńskiej czeka na remont. - Trzeba odrestaurować drewniane nadwozie. Prace będą kosztowały około 100 tysięcy złotych. Mamy nadzieję, że Rada Miasta przychyli się do naszej prośby o dofinansowanie tego projektu - mówi Piotr Garsztka. Jak dodaje, renowacją drewnianych elementów zajmą się najprawdopodobniej uczniowie Technikum Drzewnego. Pomysł takiego wykorzystania zabytku na kołach bardzo podoba się Mariuszowi Krupie, dyrektorowi Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta.

(...) Upiększanie Starówki nie zakończy się na ustawieniu pamiętającego pruski zabór wagonika. Wiosną przyszłego roku u zbiegu ul. Podwale i Długiej ma stanąć rzeźba Aleksandra Dętkosia. Trwa remont ul. Zaułek, a już 6 grudnia ul. Długa zaprezentuje się bydgoszczanom przystrojona w świąteczne szaty.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz