DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Okna w cenach sprzed 8 lat

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-15


Wiele osób spieszy się z wymianą okien, bo kończy się ulga remontowa. Chętnych jest tak dużo, że na realizację zamówienia trzeba czekać nawet ponad miesiąc. Ale choć popyt na okna jest duży, to ich ceny od kilku lat się nie zmieniają.

W rozliczeniach podatkowych za ten rok będziemy mogli odliczyć wydatki poniesione na remont mieszkania. W następnych latach nie będzie już tej ulgi. Wiele rodzin przypomniało sobie o tym po wakacjach. Dlatego szybko zwiększa się grupa osób zainteresowanych wymianą okien w swoich mieszkaniach, ale usługa ta realizowana jest z coraz większym poślizgiem.
– Chętnych jest tak dużo, że na realizację indywidualnych zamówień trzeba czekać 6-7 tygodni, czyli dwa razy dłużej niż przed kilkoma miesiącami – mówi Marcin Szymanowski z firmy Sokółka Okna i Drzwi.
Bardzo duży popyt na okna nie powoduje na ogół wzrostu ich cen, ponieważ na naszym rynku jest ogromna konkurencja między producentami stolarki budowlanej.
Dołek, w którym tkwiło budownictwo w ostatnich kilku latach, i ostra konkurencja między producentami spowodowały, że na przykład cena netto najbardziej popularnego typowego okna z Sokółki jest dziś nawet odrobinę niższa niż w 1997 r. i wynosi 979 zł. Przy jego zakupie trzeba doliczyć 22 proc. VAT, ale jeśli okno kupuje się razem z usługą montażową, to VAT wynosi 7 proc.
Także w Stolbudzie Włoszczowa ceny stolarki budowlanej stoją w miejscu od kilku lat.
– Od nowego roku będziemy musieli podnieść ceny naszych wyrobów o 5-10 proc. zarówno w ofercie krajowej, jak i przeznaczonej na eksport. Trudno już bowiem dalej ciąć tylko koszty, aby uzyskać odpowiednią rentowność – tłumaczy Marek Szczęsny, prezes Stolbud Włoszczowa.
(...)
Po trzech kwartałach tego roku produkcja okien i drzwi oraz stolarki związanej z tymi produktami była o 18 proc. mniejsza niż przed rokiem – wynika z danych GUS. Jednak gwałtowny wzrost popytu spowodował, że od września produkcja ta szybko rośnie.

Janusz K. Kowalski - Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 221 (1586)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz