DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Daylight - Międzynarodowe Sympozjum VELUX

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-15


Największe autorytety w dziedzinie wykorzystania światła w architekturze z 4 kontynentów spotkały się w Budapeszcie na Daylight - Międzynarodowym Sympozjum VELUX.

Trwająca dwa dni, 6 i 7 listopada, dyskusja przedstawicieli środowisk naukowych, architektów, dziennikarzy prasy architektonicznej oraz firm konsultingowych pokazała jak wiele aspektów zawrzeć można w zagadnieniu istoty światła.
Mona Liza jeszcze piękniejsza czyli o naturze światła…
System oświetlenia najsłynniejszego obrazu świata, „Mona Lizy” Leonarda Da Vinci zaprezentował Marc Fontoynont reprezentujący Building Sciences Laboratory ENTPE-CNRS w Lyonie. Dzieło w maju 2005 roku wystawione zostało w nowej sali Luwru. Ze względu na jego wyjątkową wartość oraz wrażliwość struktury płótna zastosowano nowatorski system oświetlenia wnętrza. Szklany sufit pomieszczenia o powierzchni 300 metrów kw. przez cały czas zapewnia równomierne naświetlenie obrazu poprzez odpowiednie mieszanie światła dziennego oraz elektrycznego. Szklane panele zastosowane w suficie zapewniają również emisję oświetlenia w odpowiedniej barwie oraz całkowicie redukują powstawanie refleksów niebezpiecznych dla bezcennego płótna. Wszelkie wskaźniki dotyczące oświetlenia najważniejszej sali paryskiego Luwru określone zostały w wyniku drobiazgowych badań i obliczeń.

Uczestnicy sympozjum mogli też zapoznać się z procesem współpracy przy powstawaniu projektu optymalnie doświetlonego budynku nowej siedziby New York Times’a. Eleanor’a Lee zreferowała proces współpracy Environmental Energy Technologies Division, Lawrence Berkeley National Laboratory z architektem Renzo Piano. To właśnie autorowi projektu paryskiego Centrum Pompidou, laureatowi Nagrody Pritzkera zlecono zaprojektowanie 51-kondygnacyjnego budynku New York Times’a. Główne wysiłki zespołu skupiły się na kształtowaniu wnętrz wieżowca tak by ograniczyć wykorzystanie oświetlenia elektrycznego. W celu przetestowania określonych rozwiązań powstała makieta jednego z pięter wieżowca w skali 1:1. Testy prowadzone w laboratorium objęły tak szczegółowe kwestie jak zachowanie światła wpadającego przez szklaną elewację do wnętrza budynku. Także projektowana elewacja nie pozostała bez związku ze światłem. Stelaż podtrzymujący szklane ekrany reaguje na zmianę koloru promieni słonecznych zmieniając swą barwę w zależności od pory dnia.
- Dla mnie jako architekta najważniejsza podczas tego sympozjum była jego interdyscyplinarność – mówi arch. Monika Kupska–Kupis reprezentująca firmę VELUX Polska – Możliwość zapoznania się zarówno z praktycznym jak i naukowym podejściem do projektowania architektonicznego to element najczęściej podkreślany w wypowiedziach uczestników. Dla wielu z nas była to również wyjątkowa okazja spotkania z największymi nazwiskami w tej dziedzinie. Prof. Peter Boyce, światowej sławy ekspert badający wpływ światła na funkcjonowanie człowieka czy przedstawiciele biura Baumschlager & Eberle to eksperci największego formatu - dodaje Monika Kupska–Kupis.
Listopadowe sympozjum stało się dla 80 uczestników z 17 państw okazją do budowania pomostu między akademickim środowiskiem naukowców i praktycznymi realiami pracy wszystkich osób związanych z procesem projektowania architektonicznego. Jednym z celów spotkania była wspólna analiza zależności pomiędzy teorią i rezultatami badań a praktycznymi rozwiązaniami oraz zapoznanie się z narzędziami pomocnymi w trakcie powstawania projektu.

Również działania firmy VELUX, organizatora sympozjum koncentrują się na opracowywaniu nowatorskich rozwiązań wykorzystania naturalnego oświetlenia we współczesnym budownictwie oraz projektach renowacyjnych.
Daylight – Międzynarodowe Sympozjum VELUX to część strategii firmy polegająca na wspieraniu dialogu pomiędzy specjalistami w dziedzinie stosowania naturalnego oświetlania. Główne tematy sympozjum zawierały się w pytaniu jak należy zdefiniować wpływ dziennego światła na budownictwo oraz jak określić rolę naturalnego oświetlenia w rozwoju projektowania architektonicznego.
Działalność firmy VELUX, czołowego producenta okien dachowych oraz innych rozwiązań zapewniających dostęp dziennego światła oraz świeżego powietrza do przestrzeni mieszkalnych i użytkowych, jest ściśle związana z projektowaniem oraz powstawaniem budynków zapewniających optymalne warunki panujące w ich wnętrzu.

VELUX


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz