DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Muzyczne meble

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-14


Jeszcze niedawno Calisii - jedynemu w Polsce producentowi fortepianów groziła upadłość. Ale firma po raz pierwszy w historii podpisała kontrakt z USA.

Do końca roku dwa fortepiany i trzy pianina trafią do salonów sieci handlującej instrumentami Unit Pianos. Amerykanie chcą kupować co roku 40 fortepianów - dwa razy więcej niż cała obecna produkcja. - Pierwszy kontakt z właścicielem Unit Pianos mieliśmy podczas targów muzycznych we Frankfurcie - informuje Tadeusz Sobczak, członek zarządu Calisii. - Potem odwiedził nas kilka razy, uznał, że spełniamy jego wymagania i podpisaliśmy pierwszą umowę.

Muzyczne meble
Wszystkie instrumenty mają pełnić też rolę eleganckich mebli, więc wymagają specjalnego wykończenia. Na przykład nogi fortepianów wzorowane są na steinwayu z 1857 roku! - Nogi do pierwszych instrumentów dostarczyli Amerykanie. Następne musimy sami zrobić, więc chyba będę musiał zatrudnić artystę-rzeźbiarza - zapowiada pół żartem Sobczak.
Właściciel Unit Pianos zdecydował się na kooperację z Calisią ze względu na wysoką jakość i wysokie... ceny. Rynek USA zalały tanie instrumenty z Chin, na które nie można nakładać zbyt wysokich marż. Luksusowe fortepiany z Kalisza będą też odpowiednio kosztować. W Polsce można je kupić za 53-81 tys. zł. Obecnie Calisia produkuje kilkanaście fortepianów i około 400 pianin rocznie. Trafiają za granicę, najczęściej do Niemiec.

Długów coraz mniej
Calisia nie tylko produkuje, ale także odnawia stare instrumenty. Z jej warsztatów wychodzą także meble - niedawno do Anglii trafiły cacka łączące drewno z marmurem. Firma zaczyna wychodzić z finansowego dołka, w którym była przez kilkanaście lat. Zakończyła właśnie proces restrukturyzacji zobowiązań, które przed kilkoma laty przekraczały 3 mln zł.

Mariusz Kurzajczyk / Gazeta Poznańska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz