DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

87 lat temu odzyskaliśmy niepodległość

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-11


Dziś przypada 87. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z okazji narodowego Święta Niepodległości w całym kraju odbędą się uroczystości patriotyczne, m.in. w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza uroczysta zmiana wart, z udziałem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, który wygłosi okolicznościowe przemówienie.

Mieszkańcy Warszawy spotkają się też przy grobie płk. Ryszarda Kuklińskiego. Modlitwę w intencji pułkownika poprowadzi abp Sławoj Leszek Głódź. Odprawione zostaną msze w intencji ojczyzny, m.in. uroczysta msza na Wawelu, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz i msza celebrowana przez biskupa polowego WP gen. bryg. Tadeusza Płoskiego w warszawskim kościele św. Krzyża.

Przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego w całym kraju zostaną złożone wieńce i kwiaty.

11 listopada 1918 w Compiegne we Francji podpisano zawieszenie broni będące kapitulacją Niemiec i kończące I wojnę światową. Wobec rozprzężenia wojska i administracji niemieckiej w Warszawie rozpoczęło się rozbrajanie Niemców na ulicach miasta. Ponad 5 tys. Polaków służących w armii niemieckiej założyło biało-czerwone opaski i przeszło do oddziałów Polskiej Siły Zbrojnej.

Józef Piłsudski, który poprzedniego dnia powrócił z internowania w Magdeburgu, apelował do żołnierzy niemieckich, aby spokojnie opuszczali Polskę. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Piłsudskiemu, który spotkał się z przybyłymi z Lublina przedstawicielami powstającego tam Rządu Tymczasowego. Misję tworzenia gabinetu powierzył Ignacemu Daszyńskiemu (PPS). Tego dnia wyruszył z USA do Europy Roman Dmowski, zabiegający o poparcie amerykańskiej opinii dla sprawy Polski.

11 listopada był oficjalnym świętem narodowym Polski w latach 1937-1939. Ponownie stał się świętem państwowym w 1989 roku.

PAP/Onet.pl, fot. Internet


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz