DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Swarzędz ma porozumienie ws. zadłużenia

PAP

Autor: tm
Źródło: PAP
Data: 2005-11-09


Producent mebli Swarzędz, który pod koniec października zakończył VI emisję akcji, doszedł do porozumienia z Bankiem Millennium i Prolimem w sprawie redukcji zadłużenia.

Cały proces restrukturyzacji spółki ma się zakończyć do końca 2005 roku - poinformował prezes Swarzędza Jarosław Król.

"Mamy zgodę ze strony Millennium i Prolimu na redukcję zadłużenia. Skala redukcji jest podobna do tej, którą uzyskaliśmy od BRE Banku" - powiedział na środowej konferencji prasowej Jarosław Król.

"Mniejsi wierzyciele również zgodzili się na redukcję zadłużenia i rezygnację z odsetek. Komornicy sądowi zgodzili się o połowę ograniczyć koszty egzekucji" - dodał.

Zarząd Swarzędza uzależniał przeprowadzenie emisji 53,26 mln akcji, z której spółka pozyskała 34,62 mln zł z przeznaczeniem na środki obrotowe i spłatę zobowiązań od porozumienia z wierzycielami w sprawie redukcji zadłużenia.

Z tytułu zakończonych umów leasingu zobowiązania Swarzędza wobec Banku Millennium i Prolimu na koniec czerwca wynosiły 4,2 mln zł.

Wcześniej BRE Bank zgodził się na ograniczenie, pod pewnymi warunkami, wierzytelności wobec Swarzędza z 14,1 mln zł do 7,5 mln zł.

Prezes Swarzędza poinformował, że przeprowadzany obecnie proces restrukturyzacji, który zakłada koncentrację na zarządzaniu marką, znaczne uproszczenie struktury grupy, zlecenie na zewnątrz części produkcji i sprzedaży zbędnych części majątku ma się zakończyć do końca 2005 roku.

"Do końca roku zakończymy cały proces restrukturyzacji. Myślę, że w drugim kwartale 2006 roku osiągniemy pełną zdolność operacyjną" - powiedział Król.

Plan naprawczy Swarzędza zakładał na lata 2006 - 2008 dojście do poziomu od 55 do 80 mln zł przychodów ze sprzedaży. Zdaniem prezesa na koniec 2006 roku Swarzędz może osiągnąć przychody zbliżone do dolnej wartości tego przedziału.

"W przyszłym roku spodziewam się, że przychody Swarzędza osiągną dolną wartość przedziału przychodów szacowanych na lata 2006 - 2008" - powiedział Król.

"Myślę, że marża EBIDTA na koniec 2006 roku może być wyższa niż 15 proc., ale w tym momencie trudno to oszacować. Spodziewam się marży brutto na poziomie 30 proc. i bardzo niskiego poziomu kosztów" - dodał.

W 2004 roku grupa Swarzędza miała 48,7 mln zł przychodów, 10,12 mln zł straty na działalności operacyjnej i 15,87 mln zł straty netto.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz