DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Gudzowaty zrobi olej

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-10


Biznesmen z listy stu najbogatszych Polaków stanie się za rok potentatem w branży naturalnych dodatków do paliw.

Dolny Śląsk stanie się prawdziwym zagłębiem biopaliw w Polsce. Rozpoczęcie wartej sto milionów złotych inwestycji ogłosiła Wratislavia. Budowę swojego zakładu w naszym regionie planuje także Elstar Oils.
Kontrolowana przez Aleksandra Gudzowatego Kompania Spirytusowa Wratislavia (dawny Polmos) zapowiedziała właśnie, że zamierza zainwestować w budowę instalacji do produkcji estrów oleju rzepakowego. Według planów rafineria powinna zostać uruchomiona pod koniec przyszłego roku i będzie produkować rocznie 150 tysięcy ton naturalnych dodatków. – To kolejny krok w rozwijaniu współpracy z polskim rolnictwem – mówi Bogumiła Woźniak z Wratislavii. Po uruchomieniu produkcji spirytusu dodawanego do benzyny, przyszedł czas na przetwórnię rzepaku.

Pola do obsiania
Dolnośląscy rolnicy mogą zacierać ręce. Stosowane jako domieszka do oleju napędowego estry będą produkowane z oleju rzepakowego, uzyskiwanego z dolnośląskich upraw. Według szacunków na wytworzenie 150 tysięcy ton estrów potrzeba ponad 300 tysięcy ton rzepaku. – W tej chwili uzyskujemy na Dolnym Śląsku prawie 200 tysięcy ton rzepaku – mówi Henryk Zatorski z Dolnośląskiej Izby Rolniczej. – Z uwagi na zainteresowanie rolników i nowe inwestycje w regionie ta liczba znacznie się zwiększy. Rolnicy decydują się na uprawę rzepaku głównie dlatego, że dzięki wieloletnim umowom odbiorcy gwarantują im ciągłość produkcji.
Kompania Spitytusowa Wratislavia wchodzi w skład grupy kapitałowej należącej do Aleksandra Gudzowatego. W rozmowie z nami, jeszcze w czerwcu, zapowiedział on rozbudowę wrocławskiej fabryki. To właśnie wrocławski Polmos jako pierwszy rozpoczął już ponad 10 lat temu produkcję bioetanolu na skalę przemysłową.

Konkurent z Pomorza
W wyścigu po zyski z biopaliw Gudzowaty ma silną konkurencję. Lokalizacji pod budowę zakładu przerabiającego rzepak szuka także na Dolnym Śląsku potentat na polskim rynku olejów – firma Elstar Oils. Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie stanie nowa fabryka. Według zapowiedzi firma zamierza skupować w naszym regionie ponad 50 tys. ton rzepaku rocznie. Spółka zdecydowała się na produkcję biopaliw w Malborku na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budowa wartej ponad 30 mln zł instalacji do produkcji estrów powinna zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Łukasz Pałka/Gazeta Wrocławska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz