DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Mniej formaldehydu w płytach?

Autor: dja
Źródło: European Timber Trade Association
Data: 2005-11-09


European Timber Trade Association (FEBO) rozważa możliwość wdrożenia nowych norm unijnych dotyczących emisji formaldehydu z wyrobów powstałych na bazie drewna.

Formaldehyd zaliczany jest do substancji rakotwórczych, a jest składnikiem m.in. klejów używanych w produkcji np. OSB, MDF czy płyt wiórowych. Aktualne europejskie normy EN dotyczące płyt drewnopochodnych w klasie E1 (do zastosowania wewnątrz pomieszczeń) dopuszczają emisję nie większą niż 0,1 ppm (0,125 mg/m3).

Według propozycji FEBO maksymalna emisja formaldehydu miałaby wynosić 0,03 ppm lub mniej.

Polskie przepisy określają dopuszczalne stężenie formaldehydu na poziomie niższym niż normy europejskie. Maksymalna wielkość emisji w pomieszczeniach kategorii A (mieszkania, szpitale, szkoły, magazyny żywności) ograniczona została do 0,05 mg/m3. Dla pomieszczeń kategorii B (pozostałe) wartość ta jest dwukrotnie wyższa i wynosi 0,1 mg/m3.

Należy zaznaczyć, że źródłem formaldehydu w naszym otoczeniu są nie tylko wyroby drewnopochodne, ale również część wyrobów tekstylnych, papier, niektóre kosmetyki i leki. Formaldehyd wydziela się również podczas niepełnego spalania gazu w kuchenkach domowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz