DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zagrożenia zawodowe

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-09


Zmiany zachodzące w społeczeństwie, w organizacji pracy i metodach produkcji prowadzą do powstawania nowych rodzajów i kombinacji zagrożeń w miejscu pracy. W tej sytuacji niezbędne staną się nowe rozwiązania. W czternastu krajach europejskich i w USA przeprowadzono ankietę w grupie ponad 60 specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wyniki ankiety zostały opublikowane w raporcie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Raport jest poświęcony problemom zagrożeń fizycznych, przede wszystkim zagrożeń nowo powstałych (lub zmieniających się) jak i tych, które obecnie narastają.

Do nowych zagrożeń zalicza się między innymi: brak aktywności fizycznej, wpływ rosnącej złożoności nowych technologii oraz większą podatność na zagrożenia, np. termiczne, pracowników o niskim statusie zawodowym. Widoczna jest również nowa tendencja: na bezpieczeństwo i higienę pracy w coraz większym stopniu wpływają zagrożenia wieloczynnikowe. Przykładowo, w takich miejscach, jak centra obsługi telefonicznej, pracownicy mogą być narażeni na kombinację zagrożeń wzajemnie na siebie oddziałujących, jak np. długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej na stanowisku pracy niedostatecznie przystosowanym do indywidualnych potrzeb, hałas otoczenia, stosowanie niewłaściwych zestawów słuchawkowych, niewielki wpływ na wykonywaną pracę, duży pośpiech, wysokie wymagania w sferze psychicznej i emocjonalnej. To z kolei może prowadzić do kumulacji problemów zdrowotnych, począwszy od dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, żylaków, chorób nosa i gardła oraz zaburzeń głosu, do zmęczenia, stresu i wycieńczenia.

Publikacja ta jest pierwszym raportem obserwatorium ryzyka, ustanowionego przez Agencję w celu monitorowania pojawiających się zagrożeń. Obserwatorium – działające w trybie online – przedstawia obecnie sekcje tematyczne dotyczące narażenia na hałas i utratę słuchu oraz przegląd systemów monitorowania BHP. W przyszłości ukarze się więcej informacji, w tym prognozy na temat pojawiających się zagrożeń społecznych i organizacyjnych, dane na temat zagrożeń chemicznych i biologicznych, a także sekcje tematyczne dotyczące wypadków przy pracy, stresu i chorób zawodowych, ze szczegółowymi odniesieniami do konkretnych sektorów gospodarki i grupy pracowniczych.

EASHW więcej informacji


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz