DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grajewo: wyniki za 3 kwartały

Pfleiderer Grajewo SA

Autor: dja
Źródło: Pfleiderer Grajewo SA
Data: 2005-11-08


Pfleiderer Grajewo SA wg raportu skonsolidowanego za 3 kwartały b.r. uzyskało przychody ze sprzedaży w wysokości 716,612 mln zł (2004: 469,071). Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 98,045 mln zł (2004: 76,961 mln zł), a zysk netto 87,921 mln zł (2004: 65,143 mln zł).

Prezes Paweł Wyrzykowski z dumą wskazuje na fakt osiągnięcia rekordowych wyników sprzedaży Grupy Kapitałowej w trzecim kwartale 2005 roku, pomimo znacznego umocnienia się krajowej waluty względem EUR. Dobra sprzedaż pozwoliła utrzymać wysoki poziom rentowności operacyjnej z roku ubiegłego przy jednoczesnym realizowaniu kluczowych projektów inwestycyjnych.

Działalność handlowa spółek skoncentrowana była w dużej mierze na pozyskaniu zamówień od nowych klientów oraz poprawie jakości obsługi już istniejących. Ceny używanych w procesie produkcji surowców strategicznych ustabilizowały się. Odbudowany został zapas bezpieczeństwa surowca drzewnego, choć jego ceny utrzymują się na wysokim poziomie w stosunku do analogicznego okresu roku minionego.

Spółki Grupy realizowały konsekwentnie program oszczędnościowy kosztów. Jego efekty narastająco wynoszą kilkanaście milionów złotych. Przykładami takich działań jest wydłużenie ciągu produkcyjnego płyty surowej w Prospanie, które zakończyło się powodzeniem i pozwoliło na zwiększenie wydajności produkcji oraz przeprowadzona w ubiegłym roku modernizacja ciągu płyty surowej w Grajewie, pozwolająca na kilkuprocentowe obniżenie kosztów produkcji.

W ramach integracji łańcucha dostaw Pfleiderer Grajewo SA podpisało umowę wstępną na zakup pełnego pakietu udziałów dostawcy żywic klejowych, spółki Silekol sp. z o.o.. Transakcja pozwoli na zabezpieczenie dostaw surowca w przyszłości i optymalizację kosztów jego zakupu.

Zgodnie ze zaktualizowanym harmonogramem prowadzona jest inwestycja w Rosji. Jej ukończenie przewidziane jest na drugi kwartał 2006 roku. Z powodzeniem usunięta została wada fundamentu prasy głównej. Prowadzone są zawansowane rozmowy dotyczące pozyskania środków finansowych, w postaci długoterminowego finansowania projektowego, które pozwolą docelowo na zrefinansowanie do 50% poniesionych nakładów inwestycyjnych oraz na obniżenie ryzyka finansowego Grupy.

Grajewo zintensyfikowało działania zmierzające do budowy nowego zakładu produkującego płytę MDF. Wielkość inwestycji określona została na poziomie 83 miliony EUR, a docelowe moce produkcyjne to 250 tys. m3 rocznie. Realizacja projektu inwestycyjnego rozpocznie się w czwartym kwartale bieżącego roku, a działalność produkcyjna w drugim kwartale 2007 roku. Przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz