DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Trawa słoniowa - Super trawa

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska / Interia.pl

Autor:
Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska / Interia.pl
Data: 2005-11-07


Naukowcom z wrocławskiej Akademii Rolniczej udało się założyć pierwszą w Polsce plantację azjatyckiej trawy słoniowej - chwali pionierów "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska".

Trawa słoniowaTrawa słoniowaFot. Interia.pl

Z tej super trawy można robić płyty wiórowe i meble, można ją też wykorzystywać do ocieplania budynków. Kiedy trawa jest młoda, nadaje się do karmienia zwierząt, a jak trzeba to i w piecu można nią napalić.

Roślina wygląda jak trzcina, tyle, że rośnie znacznie wyżej. Łodygi osiągają niemal 4 metry wysokości. Pierwszą plantację w Polsce obejrzeć można w Pawłowicach w gospodarstwie rolnym wrocławskiej Akademii Rolniczej.

- To przedziwna roślina - opowiada profesor Andrzej Kotecki z wydziału rolniczego AR. - Wytwarza znacznie więcej tlenu podczas fotosyntezy niż jakakolwiek roślina rosnąca w naszych szerokości geograficznych. W zupełności wystarczą jej piaszczyste gleby. Trawie potrzeba dużo słońca, wilgoci i przestrzeni.

- Można ją wykorzystywać na tysiące najprzeróżniejszych sposobów - wyjaśnia prof. Zbigniew Dobrzyński z wydziału biologii i hodowli zwierząt wrocławskiej AR. - Najcenniejszą jej właściwością jest to, że jest wydajniejsza niż wierzba energetyczna. Według profesora Dobrzyńskiego, wiklina, chętnie uprawiana przez rolników najlepiej rośnie, jeśli zbiera się ją co trzy lata. Trawa słoniowa musi być koszona każdej jesieni. Z hektara przynosi plon średnio 25 ton.

Jeśli zrobi się z tego brykiety i spali w kotłowni zastąpi 12-13 ton węgla kamiennego, albo 10 ton oleju opałowego. - A najciekawsze jest to, że popiół pochodzący ze spalonej trawy jest doskonałym nawozem - mówi profesor Kotecki.

Naukowcy próbują przekonać do uprawy tej rośliny wrocławską elektrociepłownię. Profesorowie twierdzą, że na wrocławskich Świniarach słoniowa trawa miałaby się znakomicie. Koszty uprawy są nieduże, bo prócz początkowej inwestycji, w postaci zakupu sadzonek, nie trzeba robić dokładnie nic, tylko raz do roku zebrać trawę.

- Próbowali zaaklimatyzować ją naukowcy z Ośrodka Badawczego Przemysłu Płyt Wiórowych w Bydgoszczy, ale tam klimat był zbyt surowy, zima zniszczyła trawę - opowiada profesor Dobrzyński.- Nam się udało, bo na Dolnym Śląsku jest znacznie cieplej. To dla nas ogromny sukces - dodaje naukowiec.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz