DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Co wolno leśniczemu?

Autor: Leśnik
Źródło: DRWAL 5/05- Listy do redakcji
Data: 2005-11-04


No i się porobiło. Z początkiem roku przestała obowiązywać "Instrukcja służbowa leśniczego". Każde nadleśnictwo musiało więc pisemnie określić nowy zakres obowiązków służbowych, uprawnień i odpowiedzialności pracowników zatrudnionych na stanowiskach leśniczego i podleśniczego.

Co wolno leśniczemu?Co wolno leśniczemu?Fot. D. Graszka-Petrykowski

Przy sporządzaniu zakresu tych obowiązków liczyłem na zdrowy rozsądek nadleśniczych i sumienne przestudiowanie przez nich przepisów dotyczących prawa pracy. Zawiodłem się.

Dotarłem do kilku zakresów obowiązków leśniczego z różnych nadleśnictw. W wielu z nich zapisano, że leśniczowie mają teraz obowiązek: sprawowania kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w stosunku do podmiotów prywatnych świadczących usługi na rzecz nadleśnictwa.

Można próbować pogodzić się np. z obowiązkiem stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych w Lasach, które skutecznie eliminuje z rynku prężne firmy. Ale zapisu tego typu zostawić bez echa nie wolno. Bo cóż on oznacza?

Po pierwsze to, że leśniczy może w każdej chwili, jeśli się uprze, przerwać pracę firmy leśnej. Konsekwencjami tego mogą być niezrealizowane zadanie i narastające zaległości. Po drugie, (patrząc na sprawę z punktu widzenia leśniczego) kierownictwo nadleśnictwa w łatwy sposób może nawet dobrego leśniczego pozbawić posady.

Warto chyba, aby niektórzy nadleśniczowie zapoznali się z zapisami Kodeksu pracy (patrz ramka).

Zwróciłem się z pytaniem do inspektora pracy, pracującego w Państwowej Inspekcji Pracy, jak do zapisów w zakresie obowiązków leśniczego mają się przepisy prawa pracy.

W odpowiedzi usłyszałem, że rola Kodeksu pracy jest w tym wypadku nadrzędna. Każda wewnętrzna regulacja jakiejkolwiek firmy (także LP) musi być zgodna z przepisami Kodeksu pracy. A cytowany wcześniej zapis jest z nimi niezgodny. A skoro tak, to pomimo zapisów w zakresie obowiązków leśniczego, żaden pracownik LP nie ma prawa usunąć robotnika z miejsca pracy. Może to zrobić tylko pracodawca lub osoba przez niego upoważniona. Jeżeli zaistniała w miejscu pracy sytuacja wymaga przerwania pracy, pracownik LP ma obowiązek kontaktu z właścicielem firmy i dopiero ten może wydać bezpośrednie polecenie robotnikowi.

Inną sprawą jest, że pracodawca, w tym przypadku właściciel firmy leśnej, ma obowiązek sprawowania nadzoru nad przebiegiem prac. Leśniczy może zwrócić uwagę na przebieg pracy i odnieść się co do jakości pracy, ustalić dodatkowe lub inne wymagania, ale tylko za zgodą osoby zatrudniającej pracowników wykonujących zadania.KODEKS PRACY

Art. 207
§ 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

Art. 208
§ 1. W razie gdy jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek: 1) współpracować ze sobą, 2) wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu, 3) ustalić zasady współdziałania, uwzględniające sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników.
§ 2. Wyznaczenie koordynatora, o którym mowa w § 1, nie zwalnia poszczególnych pracodawców z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionym przez nich pracownikom.
Zapraszamy do odwiedzenia strony domowej
Pisma Przedsiębiorców Leśnych DRWAL www.drwal.net.pl

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz