DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zmniejszyć uzależnienia Szwecji od ropy naftowej

Autor:
Źródło: MSZ
Data: 2005-11-04


"Svenska Dagbladet" i "Dagens Nyheter" z 2.11 informują o planach powołania komisji, która będzie miała za zadanie do roku 2010 zmniejszyć uzależnienie Szwecji od ropy naftowej oraz zwiększyć wykorzystywanie form energii przyjaznych środowisku. Będzie jej przewodniczył premier Göran Persson.

Podczas Kongresu Socjaldemokratów w Malmö G. Persson, ogłosił, że komisja ta będzie podejmować inicjatywy, koordynować lub wdrażać projekty pilotażowe. Przedstawił też "wizję społeczeństwa funkcjonującego bez ropy naftowej": "Będziemy produkować energię bez tworzenia odpadów, które muszą być następnie przechowywane przez tysiące lat lub mają szkodliwy wpływ na zmiany klimatyczne...

Musimy się przemieszczać i transportować nasze dobra w sposób nie szkodzący przyrodzie. Rynek nie rozwiąże tego problemu, muszą to zrobić politycy". Premier ostrzegł, że ceny ropy naftowej prawdopodobnie nie będą niższe, a dotyczy to także obszarów, gdzie ludzie zmuszeni są do korzystania z samochodów. G. Persson stwierdził, że "samochód oznacza dla ludzi wolność. Nie zamierzamy zabierać ludziom samochodów, ale nie pozwolimy, by niszczyły one środowisko". Peter Eriksson, jeden z liderów Partii Zielonych nazwał wystąpienie premiera "krokiem w dobrym kierunku".

Jego zdaniem, działania Socjaldemokratów pokazują, że zrozumieli oni potrzebę zmiany swojego stosunku do tych kwestii i potrzeby zmniejszenia uzależnienia gospodarki i społeczeństwa od ropy naftowej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz