DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

MPP Świecie: Dobre rekomendacje

Parkiet

Autor: Magdalena Graniszewska
Źródło: Parkiet
Data: 2005-10-31


Zysk netto Mondi Packaging Paper w III kwartale spadł o 81% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Obniżyły się też o 3% przychody. Mimo to analitycy podwyższają zalecenia dla spółki, a kurs zwyżkuje.

Kurs Mondi ostatnio gwałtownie rósł. W ciągu dziewięciu dni zyskał 11,4%. Na piątkowej sesji zyskał 2,44% i wyniósł 45,7 zł.

Rekomendacja wpłynęła na rynek
Zwyżka może być reakcją na korzystny raport CDM Pekao na temat Mondi. Analitycy podwyższyli zalecenie z "trzymaj" do "akumuluj". Cena docelowa w perspektywie 12-miesięcznej została wyznaczona na 49 zł. "Spodziewamy się, że mimo rozczarowujących wyników za III kwartał, nastrój wokół spółki poprawi się dzięki wzrostowi cen papieru" - napisali analitycy.

Trzy październikowe raporty innych biur też były dla Mondi pozytywne. CA IB dwukrotnie zaleciło kupowanie papierów giełdowej firmy. Cenę docelową wyznaczono na 48 zł. Podobnie rekomendował DI BRE Banku, który wycenił papiery spółki na 50 zł.

Gorzej od oczekiwań
Zyski spółki w III kwartale były o wiele gorsze od oczekiwań analityków. Uśrednione prognozy biur maklerskich zakładały, że zysk operacyjny będzie niższy o 35% w stosunku do III kwartału zeszłego roku i wyniesie 47,06 mln zł. Tymczasem spółka wypracowała jedynie 12,8 mln zł (w 2004 r. 63,3 mln zł). Zysk netto z kolei miał spaść o 54,5%, do 38 mln zł. Naprawdę wyniósł w III kwartale 13,6 mln zł (rok wcześniej 74,2 mln zł). Przewidywano też, że przychody Mondi spadną o 6,36%. Miały wynieść 291,8 mln zł. W rzeczywistości sprzedaż była nieco wyższa, wyniosła 301,2 mln zł (rok temu było to 310,5 mln zł). Narastająco po trzech kwartałach spółka miała 942 mln zł przychodów, 115,3 mln zł zysku operacyjnego i 97,4 mln zł zysku netto. W 2004 r. było to o wiele więcej, odpowiednio: 980,9 mln, 219,3 mln oraz 227,4 mln zł.

Bez zaskoczenia
Wyniki nie są szokiem dla rynku. Już pod koniec września Maciej Kunda, prezes Mondi, zapowiadał, że rezultaty będą gorsze niż przed rokiem. Spółce nie pomogło nawet obniżenie kosztów i koncentracja na sprzedaży wysokomarżowych produktów. Negatywny wpływ na wyniki spółki miały niskie ceny papieru, co wynika z sezonowości popytu. Sprzedaż papieru stanowi aż 95% przychodów firmy. Problemem był też wysoki kurs złotego, gdyż ponad 75% produkcji Mondi idzie na eksport. Spółce dał się też we znaki wzrost cen drewna w ciągu ostatniego roku.

Może być lepiej?
W ostatnich dniach ceny papieru i kurs złotego zmieniły trend. Papier drożeje, a złoty słabnie. Czy w tej sytuacji jest szansa na poprawę wyników spółki jeszcze w tym roku? "Jeśli ta tendencja się utrzyma, wyniki w IV kwartale będą lepsze od tych za okres czerwiec-wrzesień" - przewiduje Hanna Kędziora z BDM PKO BP. Do końca roku pozostały jednak tylko dwa miesiące. Szanse na radykalną poprawę są małe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz