DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polskie lasy w europejskiej czołówce

Gazeta Prawna

Autor: Jakub Lisiecki
Źródło: Gazeta Prawna
Data: 2005-10-31


Obszar lasów stanowi 28% powierzchni naszego kraju. Prowadzona na najwyższym poziomie gospodarka leśna plasuje polskie lasy wśród liderów w Unii Europejskiej. Ich obraz jest efektem działań leśników, pracowników nadleśnictw, którzy dokładają wszelkich starań, by wartość majątku narodowego, jakim są polskie lasy, wciąż rosła

Rozwój lasu jest głównym celem racjonalnej gospodarki leśnej, prowadzonej przez każde nadleśnictwo. – Dzięki umiejętnemu gospodarowaniu, umożliwiamy wzrost lasów – informuje Nadleśniczy Jacek Ziaja z Nadleśnictwa Oława. – Całokształt prac, które wykonujemy, ma z jednej strony poprawić ich stan, a z drugiej strony umożliwić pobór masy drzewnej na potrzeby przemysłu, bez szkody dla ekosystemu. Pogodzenie tych dwóch sfer aktywności możliwe jest także dzięki zaangażowaniu nauki w działalność nadleśnictw. Prace badawcze i naukowe, prowadzone na wydziałach leśnych wyższych uczelni, czy w Instytucie Badawczym Leśnictwa, bardzo szybko znajdują przełożenie na praktykę leśną. – Jesteśmy jednym z liderów w Unii Europejskiej pod względem gospodarki leśnej, na co duży wpływ ma wykorzystanie najnowszych doświadczeń naukowych w naszej pracy – mówi Nadleśniczy Ziaja. - Jednakże na dobry obraz polskich lasów składa się przede wszystkim ciężka praca leśniczych. Ich wysiłki w to, by nasze drzewostany były na jak najwyższym poziomie, zasługują na jak najwyższe uznanie i szacunek.

Nadleśnictwa zapewniają zatrudnionym dobre warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego. Przykładem dbałości o pracownika jest Nadleśnictwo Oława. Rozbudowany pakiet socjalny, jakim objęci są oławscy leśniczy, oparty został na ponadzakładowym układzie zbiorowym pracy. Ponadto w Nadleśnictwie obowiązuje regulamin komisji socjalnej, organu utworzonego w celu umożliwienia pracownikom i organizacjom związkowym partycypacji w procesie decyzyjnym. Komisja uczestniczyła w opracowaniu wszelkich rozwiązań socjalnych, obowiązujących w Oławie, takich jak zapomogi losowe, dofinansowania do wczasów, opieka nad rodzinami pracowników. – W Nadleśnictwie kładziemy także duży nacisk na edukację naszych pracowników – informuje Nadleśniczy Ziaja. – Obecnie 5 pracowników kształci się na pełnych studiach inżynierskich, magisterskich. Ponadto swoim ludziom oferujemy szeroki zakres szkoleń, kursów i studiów podyplomowych. Dzięki warunkom zapewnionym przez Nadleśnictwo, pracownicy mogą się poświęcić swojej pracy, której głównym celem jest dbałość o polskie lasy tak, aby mogły pełnić swoje liczne funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz