DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Jodła pod ochroną

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-31


Wojewoda świętokrzyski zarządził okresową ochronę jodły. Decyzja ta oznacza, że każdy kto handluje jodłowymi choinkami lub stroiszem, a nie ma na to zgody nadleśniczego - naraża się na grzywnę.Ochrona wprowadzona została 24 października i obowiązywać będzie do końca lutego. Obejmuje wszystkie lasy na terenie województwa świętokrzyskiego.<

Decyzja wojewody związana jest ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Jodłowe choinki cieszą się na rynku ogromnym powodzeniem i dlatego przed świętami masowo są wycinane. Najczęściej nielegalnie.

- W okresie Wszystkich Świętych i Bożego Narodzenia wzrasta zapotrzebowanie na tego typu drzewa. – powiedział kieleckiemu dziennikowi „Echo dnia” Jarosław Pajdak, świętokrzyski wojewódzki konserwator przyrody. - W 2003 roku za niszczenie i nielegalną wycinkę jodły w świętokrzyskiem ukarano mandatami 156 osób, a 203 sprawy trafiły do sądu. W roku 2004 mandatów było już tylko 22 i 33 sprawy rozpatrywane były przez miejscowe sądy.
Od 15 października jodła chroniona jest również na Śląsku. Tamtejszy wojewoda wydał rozporządzenie o ochronie tego gatunku do 15 stycznia.

Jodła należy do rzadkich gatunków drzew iglastych występujących w Polsce. Większość jej stanowisk znajduje się na obszarach górskich na południu kraju oraz w Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu.

LP


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz