DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ogólnopolska akcja sadzenia drzew

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-28


Rozpoczęła się Ogólnopolska Kampania Sadzenia Drzew zainicjowana przez firmę Henkel Polska z okazji 15-lecia obecności w naszym kraju. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem uszkodzenia drzewostanu w Polsce i zachęcenie wszystkich, a szczególnie młodzieży, do dbałości i troski o środowisko naturalne.

Kampania obejmie 10 największych miast Polski: Warszawę, Łódź, Białystok, Kraków, Wrocław, Częstochowę, Poznań, Szczecin, Gdańsk oraz Bydgoszcz. Uczniowie z kilkudziesięciu szkół posadzą w lasach miejskich i komunalnych 15 tys. młodych drzewek m.in. jodły, dęby oraz buki.

W ramach akcji szkoły otrzymają także materiały informacyjne na temat drzewostanu w Polsce opracowane we współpracy z prof. dr hab. Piotrem Paschalisem-Jakubowiczem - Przewodniczącym Komitetu Nauk Leśnych Polskiej Akademii Nauk, które posłużą jako pomoce do zajęć. Kampania potrwa do końca października.
Szacuje się, że tylko niespełna 8,5% drzewostanu leśnego w Polsce to drzewa zdrowe. Ponad 90% to drzewostany w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone. Od lat w najgorszym stanie są gatunki iglaste. 91% powierzchni lasów iglastych to drzewa chore lub przejawiające objawy chorobowe. Niestety niewiele lepiej mają się dziś także drzewa liściaste. Jeszcze w 1990 r. 30% drzew było zdrowych. W 2004 roku zupełnie zdrowe jest zaledwie co 10-siąte drzewo.

W polskich lasach w najsłabszej kondycji są jodły, dęby, świerki, brzozy, sosny oraz buki. Rejony o najwyższym stopniu uszkodzenia drzewostanów znajdują się na południu kraju m.in. w województwach: małopolskim, śląskim, podkarpackim oraz na obszarach znajdujących się w pobliżu dużych aglomeracji miejskich i przemysłowych. “Lasy odgrywają bardzo ważną rolę dla naszego ekosystemu. Każde posadzone drzewo, szczególnie w mieście, to jest wartość dodana do jakości naszego życia, to jest wprowadzenie nowego elementu przyrodniczego, to jest poprawa mikroklimatu, to jest nowy krajobraz, to są nowe doznania estetyczne” “ podkreśla prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz.

Ogólnopolska Kampania Sadzenia Drzew zainicjowana przez firmę Henkel Polska ruszyła 5 października w Warszawie, a zakończy się 27 października w Bydgoszczy.

“Nasza Kampania Sadzenia Drzew to symboliczny krok w przyszłość. Drzewa posadzone w tym roku, w trakcie kampanii, przetrwają wiele, wiele lata. Są inwestycją w przyszłość, zdecydowanie dłuższą niż nasze dotychczasowe 15 lat w Polsce” “ dodał Bernd Wasserrab, Prezes Zarządu Henkel Polska.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz