DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Chiny: czynnik zagrożenia

The Independent / Onet.pl

Autor: Michael McCarthy
Źródło: The Independent / Onet.pl
Data: 2005-10-26


Zachodni politycy prześcigają się w pochwałach. Ekonomiści są pełni podziwu. Inne kraje robią wszystko, żeby osiągnąć taki sam sukces u siebie. Ale jest i druga strona medalu – błyskawiczny rozwój gospodarki Chin to jedno z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego.

Opublikowany niedawno raport Greenpeace napawa niepokojem. Wynika z niego, że to właśnie Chiny – światowy lider w handlu drewnem – są w największym stopniu odpowiedzialne za wyniszczanie lasów tropikalnych. Na domiar złego rozpędzona gospodarka pochłania coraz więcej naturalnych zasobów Ziemi. Niemal połowa drewna pochodzącego z zagrożonych lasów tropikalnych trafia do Chin, największego na świecie importera tego surowca. (...)

– Zachodni politycy myślący kategoriami produktu krajowego brutto postrzegają Chiny jako rodzaj ekonomicznej krainy czarów – mówi John Sauven, działacz na rzecz ochrony lasów z brytyjskiego Greenpeace. – Tony Blair w towarzystwie brytyjskich biznesmenów odwiedził Chiny we wrześniu i wyraził swój podziw, a nawet zazdrość. Ale liczby świadczące o wzroście gospodarczym przesłaniają jego katastrofalny wpływ na środowisko. Chińczycy bezpowrotnie niszczą lasy tropikalne, żeby tanio wytwarzać na przykład sklejkę, która następnie trafia na rynek zachodni. (...)

Po tym, jak w powodziach w 1998 roku, spowodowanych wycinaniem lasów zginęły tysiące ludzi, Chiny zakazały wyrębu drzew w wielu miejscach w kraju. Z raportu Greenpeace wynika, że zakaz ten zbiegł się w czasie ze wzrostem możliwości obróbki drewna i rozluźnieniem barier handlowych. Pekin zaczął szukać drewna za granicą. W jednym z regionów Chin jest co najmniej dziewięć tysięcy fabryk, w których z drewna pochodzącego ze starych lasów tropikalnych - z takich krajów, jak Papua Nowa Gwinea - produkuje się sklejkę. Zdaniem Greenpeace, wiele drzew – może nawet większość – wycięto nielegalnie.

Raport zatytułowany "Wspólnicy zbrodni" winą obarcza nie tylko Chiny. Wielkim eksporterom z krajów mających lasy tropikalne zarzuca korupcję i nielegalne dostarczanie drewna. Na cenzurowanym znaleźli się też przedsiębiorcy budowlani i sklepy typu "zrób to sam" w Wielkiej Brytanii. Zarzuca im się karygodne zaniedbania przy sprowadzaniu sklejki bez ustalenia jej pochodzenia.

Greenpeace chce, aby Unia Europejska - a jeśli to się nie uda, to przynajmniej Wielka Brytania - zakazała sprowadzania drewna, co do którego nie ma pewności, że pochodzi z legalnego wyrębu.

Artykuł jest skrótem opracowania Onet.pl "Ciemna strona chińskiego cudu"
oryginalny tekst: "The China Crisis" - Michael McCarthy pochodzi z The Independent z dnia 18.10.2005r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz