DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Kadra przemysłu drzewnego będzie się szkolić

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2005-10-27


Ponad 5 tysięcy pracowników przemysłu drzewnego z całej Polski będzie mogło wziąć udział w bezpłatnych szkoleni

Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw
przemysłu drzewnego

W listopadzie planowane jest rozpoczęcie realizacji projektu „Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu drzewnego”. Szkolenia w ramach projektu potrwają do końca maja 2007 roku. Są one adresowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu całego kraju, funkcjonujących w sektorze drzewnym, obejmującym produkcję wyrobów z drewna oraz produkcję mebli.

Projekt ma na celu wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw działających w tej branży poprzez podniesienie wiedzy i kwalifikacji kadry zarządzającej i pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to pierwszy tak duży program rozwoju zasobów ludzkich dla tej branży w Polsce. – mówi Artur Olszewski, konsultant w Frąckowiak i Wspólnicy – Konsulting, wykonawcy projektu – W szkoleniach realizowanych w ramach projektu weźmie udział co najmniej 5000 osób.

Na program składają się trzy komponenty szkoleniowe.

 • Pierwszy z nich ma na celu poprawę szeroko pojętego systemu zarządzania firmą z uwzględnieniem specyfiki przemysłu drzewnego.
 • Drugi komponent ma na celu propagowanie i ułatwianie współpracy pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami a dużymi firmami. Szkolenia te zapoznają kadrę zarządzającą z wymaganiami i oczekiwaniami dużych przedsiębiorstw wobec potencjalnych podwykonawców.
 • Trzeci z kolei obejmuje szkolenia zawodowe z zakresu drewna i techniki jego obróbki. Ich celem jest uzupełnienie wiedzy nowo zatrudnianych pracowników.

   

  Projekt „Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu drzewnego” jest innowacyjnym projektem społecznym dofinansowanym przez Unię Europejską i budżet Państwa. Realizowany on jest w ramach sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich w zakresie działania 2.3. schemat B, mającego na celu podniesienie kwalifikacji kadr polskich przedsiębiorstw.

  Przetarg na realizację projektu wygrało konsorcjum, w skład którego wchodzą: Frąckowiak i Wspólnicy Konsulting Sp. z o.o. i Instytut Technologii Drewna z Poznania oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej z Warszawy. Lider projektu – poznańska firma doradcza Frąckowiak i Wspólnicy Konsulting - posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu i realizacji dużych projektów doradczo-szkoleniowych, finansowanych z programu PHARE, Banku Światowego, środków publicznych i prywatnych.

  Projekt szkoleniowy stanowi bezpośrednią odpowiedź na „Strategię dla przemysłu drzewnego do 2006 roku”, przyjętą przez Radę Ministrów w 2003 roku. W strategii wśród kluczowych kierunków działań dla wzmocnienia sektora wskazuje się na uzyskanie wyższej wydajności pracy, podniesienie poziomu zarządzania firmą, zwiększenie dostępu do nowoczesnych technologii, upowszechnienie systemów certyfikacji oraz rozwój współpracy między producentami, związkami branżowymi i jednostkami badawczo-rozwojowymi.
  Wartość projektu wynosi prawie 5,5 mln złotych.

  Sektor drzewny został wybrany ze względu na jego szczególna rolę w polskiej gospodarce. Produkcja sprzedana przemysłu drzewnego stanowi nawet 9% w przemyśle ogółem. Wyroby tego przemysłu są w dużej części sprzedawane na eksport. W handlu zagranicznym obrót produktami przemysłu drzewnego odnotowuje dodatnie saldo.

  INFORMACJE DODATKOWE:
  Artur Olszewski, (061) 853 67 18, aolszewski@frackowiak.pl
  Elżbieta Witt, (061) 853 67 18, ewitt@frackowiak.pl


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz