DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pomóżmy kasztanowcom

Autor: Justyna Zajączkowska, Dobrochna Abramowska
Źródło: Wirtualmedia.pl
Data: 2005-10-27


"Pomóżmy kasztanowcom" to długofalowy program edukacyjno-ekologiczny, którego celem jest budowanie społecznej świadomości problemu i zagrożenia, jakim dla kasztanowców jest szrotówek kasztanowcowiaczek - trzymilimetrowa ćmy, której larwa pożera liście, powodując obumieranie drzew. Organizatorami programu są fundacja Nasza Ziemia oraz firma Clear Channel Poland.<

Program rozpoczął się w czerwcu 2005 i w pierwszej fazie objął teren stolicy. Jednym z jego założeń strategicznych jest zaangażowanie mieszkańców Warszawy w działania na rzecz lokalnej przyrody.

"Inwentaryzacja kasztanowców" to akcja zorganizowana tegorocznego lata w ramach programu "Pomóżmy kasztanowcom". Akcja jest odpowiedzią na konkretny problem - brak dokładnych danych na temat kasztanowców w mieście. Bezpośrednim celem inwentaryzacji było stworzenie bazy danych miejskich kasztanowców, wraz informacją o obwodzie pnia i stanie zniszczenia przez szrotówka. Poprzez zaangażowanie mieszkańców w liczenie kasztanowców organizatorzy programu - Clear Channel Poland i Fundacji Nasza Ziemia - chcą zmienić powszechne przekonanie, że żółknące i opadające latem liście to rezultat nadchodzącej jesieni. W ramach akcji organizatorzy pokazują, jak walczyć z tym problemem, a także informują o metodach leczenia kasztanowców - szczepieniach, grabieniu i paleniu liści oraz o lepowaniu pni.

Nad działaniami podejmowanymi w ramach programu czuwa Rada Programowa, w skład której weszli: specjalista dendrolog prof. Gabriel Łabanowski z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, inicjatorki akcji: prezes Kalina Janicka (Clear Channel Poland) oraz Mira Stanisławska-Meysztowicz (Fundacja Nasza Ziemia), a także Lech Kaczoń (Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej). Niezależni eksperci doradzają, jak wybrać odpowiedni sposób pomocy kasztanowcom, służą też merytoryczną pomocą podczas realizacji programu.

Sposób realizacji
Akcja inwentaryzacji kasztanowców przebiegała dwutorowo. Z jednej strony, dzięki nawiązaniu współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa, w liczenie kasztanowców mogły zaangażować się dzieci biorące udział w programie "Lato w mieście 2005". Pomóc w inwentaryzacji mogli także mieszkańcy stolicy, informując organizatorów o policzonych przez nich drzewach.
W sierpniu zorganizowanych zostało wydarzeń - inwentaryzacji kasztanowców w największych warszawskich parkach: Skaryszewskim, Sowińskiego, Krasińskiego, Szczęśliwickim oraz na Polach Mokotowskich. Wzięło w nich udział 150 dzieci z sześciu ośrodków dzielnicowych akcji "Lato w mieście 2005". Ich zadaniem było zaznaczenie policzonych kasztanowców na specjalnie przygotowanych mapkach parku oraz zmierzenie obwodu ich pni. Każda inwentaryzacja poprzedzona była pogadanką specjalisty na temat problemu, jaki dotyka kasztanowce oraz sposobów pomocy i ochrony tych drzew. Podsumowanie wszystkich pięciu inwentaryzacji odbyło się razem z zakończeniem programu "Lato w mieście 2005", 25 sierpnia na warszawskiej Agrykoli. Wszystkie dzieci mogły wziąć wtedy udział w konkursie rysunkowym. W namiocie miejskim, gdzie znajdowało się stoisko programu "Pomóżmy kasztanowcom", odbyła się też wystawa zdjęć z przeprowadzanych przez dzieci inwentaryzacji. Podczas imprezy na estradzie przedstawicielom urzędu miasta wręczono raport z akcji liczenia kasztanowców.

Równocześnie do inwentaryzacji zachęcano wszystkich Warszawiaków. Mieszkańcy informowali organizatorów o kasztanowcach, które spotykają spacerując, czy idąc do pracy. Aby zapewnić jak najszerszy odzew, informacje te można było przekazywać korzystając z trzech kanałów komunikacji: e-mailowo, telefonicznie oraz osobiście do siedziby Fundacji Nasza Ziemia. Na stronie internetowej programu i jego organizatorów zostały umieszczone mapki gotowe do pobrania i wydruku, aby w maksymalnym stopniu ułatwić samodzielną pracę i oznaczanie kasztanowców.
Liczenie kasztanowców trwa nadal; organizatorzy czekają na kolejne informacje o zlokalizowanych drzewach.

Wyniki kampanii
Problem ginięcia kasztanowców i akcja ich inwentaryzacji odbiły się szerokim echem w warszawskich mediach. Informacje o kampanii i podjętych w jej ramach działaniach ukazały się w większości regionalnych mediów warszawskich. W sumie, w ciągu 5 dni dzieci zinwentaryzowały 540 kasztanowców, a mieszkańcy Warszawy znaleźli i zmierzyli 300 drzew. Razem ze wcześniej zinwentaryzowanymi kasztanowcami w Łazienkach (750 sztuk), w ciągu trzech tygodni udało się zlokalizować 30% z niemal 4 tysięcy kasztanowców, które wg szacunków znajdują się w stolicy. Ponad 40 publikacji na ten temat ukazało się między innymi w głównych warszawskich dziennikach: Rzeczpospolitej, Gazecie Stołecznej, Trybunie, Super Expressie, Metrze i Metropolu. Radiostacja, jako patron medialny, informowała na bieżąco o postępach akcji. Oprócz tego, o akcji informowały takie rozgłośnie jak Radio dla Ciebie, Radio Bis, Radio Eska oraz Radio Warszawa Praga. W Telewizyjnym Kurierze Warszawskim ukazały się trzy materiały dotyczące inwentaryzacji i zagrożeń kasztanowców.

Planowane działania
Inwentaryzacja kasztanowców to tylko jedna z akcji zorganizowanych w ramach programu "Pomóżmy kasztanowcom". Trwa także program symbolicznej adopcji kasztanowców - inicjatywa, która ma zachęcić do finansowej pomocy kasztanowcom. Firmy, instytucje, szkoły oraz osoby prywatne mogą sponsorować leczenie drzew. Organizatorzy zaplanowali także publiczną zbiórkę pieniędzy, sprzedaż cegiełek i znaczków.

Pomóżmy kasztanowcom (Zdjęcia: 4) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz