DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

A. Piebalgs o dostawach energii do UE

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-26


Komisarz Andris Piebalgs o dostawach energii do UE, gazociągu bałtyckim i biopaliwach

Tygodnik "European Voice" (20.10.05) w artykule Anny McLauchlin pt.: "Dywersyfikacja dostaw energii w Unii Europejskiej”: zabezpieczenie dostępu Unii Europejskiej do energii jest wyraźnym priorytet Komisji Europejskiej. Według komisarza ds. energii Andrisa Piebalgsa dodatkowe dostawy gazu i ropy do UE są mile widziane, a Unia skorzysta na umowie ws. rurociągu między Niemcami a Rosją.
Pomimo licznych krytyk (szczególnie ze strony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który oskarżył Niemców o zbyt samodzielne działanie) i obaw, iż rurociąg mógłby posłużyć do oddalenia źródeł energii od Polski i innych członków UE - państw basenu Morza Bałtyckiego (dotychczasowe kraje tranzytowe), Andris Piebalgs jest nastawiony optymistycznie. Według komisarza rurociąg będzie dostarczał dodatkowe zasoby energii dla całej Unii, a wspólny rynek skorzysta na maksymalnych dostawach, więc nie ma powodów do obaw. KE ma cztery główne kierunki działania w celu ochrony europejskich dostaw energii: kontrola dostaw poprzez partnerstwo z głównymi dostawcami, liberalizacja unijnych rynków energii, zróżnicowanie źródeł energii, aby Europa nie była zależna od ropy i gazu oraz redukcja zużycia energii. Komisja będzie kontynuować pracę nad krótko- i długoterminowymi priorytetami, aby zapewnić bezpieczne dostawy energii do Unii. Według Piebalgsa Komisja robi wszystko, aby zróżnicować europejskie źródła energii. Obecnie większość ropy jest importowana z Rosji, następnie z Norwegii, Arabii Saudyjskiej i Bliskiego Wschodu. Gaz importuje się głównie z Rosji, Algierii i Norwegii. Piebalgs podkreślił, że Komisja ciężko pracuje w krajach afrykańskich, nad Morzem Kaspijskim, w Rosji i nawet w Norwegii nad zróżnicowaniem dostaw energii. Komisja chciałaby również, aby proporcja zużycia biopaliw była większa, ale to nie jest proste.
Według unijnego ustawodawstwa z 2003 r. nowe państwa członkowskie są zobowiązane do wypuszczenia na swoje rynki minimum 2% biopaliw, a do roku 2010 - 5,75% oraz mogą obniżyć lub zwolnić je z podatków.

Jak bardzo Unia powinna wspierać produkcję biopaliw? Czy powinno to być traktowane jako instrument Wspólnej Polityki Rolnej? Czy należy zachęcać pozostałe kraje do zwiększenia produkcji i importować biopaliwa do UE? Oto najważniejsze pytania, jakie zadaje sobie Komisja Europejska.

Zwiększenie produkcji biopaliw może jednocześnie oznaczać wycinanie lasów oraz stosowanie genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Największym wyzwaniem jest osiągnięcie celu: trwałości i bezpieczeństwa dostaw energii - bez konieczności pójścia na kompromis w kwestiach, które później mogą okazać się bolesne. Piebalgs naciska również na jak najszybsze stworzenie "systemu obserwacji rynku", który pomógłby uczynić rynek ropy bardziej stabilnym (obecnie dane dot. rezerw, poziomu konsumpcji i możliwości produkcji nie są tak konkretne jak być powinny). Komisja zaprezentowała swoje propozycje w tym tygodniu w Berlinie (19-20.10.05).

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz