DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polska przyciąga niemieckich inwestorów

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-26


Die Welt, Gerhard Gnauck, 24.10.2005.
"Polska przyciąga niemieckie firmy długim czasem pracy i niskimi kosztami"<

Według Gdańskiego Instytutu Gospodarki Rynkowej, Polska jest najważniejszym krajem UE dla niemieckich inwestorów. Związek Federalny Niemieckiego Przemysłu jak i Bank Światowy zaobserwowały, iż zagraniczni inwestorzy w pierwszej kolejności pojawiają się w Polsce, aby tu zdobyć nowe rynki zbytu. Innymi powodami napływania inwestycji z zagranicy do Polski są: stosunkowo niskie koszty pracy w Polsce, chęć wzmocnienia współpracy z obecnymi już na rynku polskim dostarczycielami, krótki terminy potrzebne na utworzenie firmy w Polsce, bardziej przyjazne pracodawcom prawodawstwo, w którym zatrudnienie i zwolnienie pracownika jest uregulowane z korzyścią dla pracodawców; niskie opłaty za nabycie nieruchomości, oraz większa ilość dni roboczych.

Ponadto, jak pokazują wyniki przeprowadzonej przez kancelarię RoedlPartner ankiety, Polska jest atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów również ze względu na: bezpieczeństwo prawne w Polsce, niższe opodatkowanie przedsiębiorstw jak i pod względem korzystniejszej struktury wiekowej społeczeństwa. W okresie pomiędzy 1997 a 2002 rokiem wzrosła w Polsce liczba osób z wyższym wykształceniem w grupie wiekowej 25-34 lata, podczas, gdy w Niemczech odsetek osób po studiach nie zmienił się. Analizy PISA pokazały, iż Polacy nie są wiele gorsi od Niemców, za to pozostają znacznie w tyle za Czechami i Węgrami. Niemieckie inwestycje bezpośrednie w Polsce wyniosły do końca 2004 roku łącznie 10,15 miliarda dolarów, co oznacza, iż do Polski przez ostatnie trzy lata napłynęło znacznie więcej pieniędzy.

Do największych niemieckich inwestorów w Polsce zaliczają się: Grupa Metro, Hypo Vereinsbank oraz Volkswagen. Jednocześnie rośnie liczba polskich firm obecnych ze swoimi produktami na niemieckich rynkach. Ponad 100 produktów z Polski ma zostać zaprezentowanych na pokazie w Domu Niemieckiej Gospodarki w Berlinie.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz