DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Medialny las rośnie w siłę

Lasy Państwowe

Autor: opr. Przemysław Przybylski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2005-10-25


Ponad 40 dziennikarzy ukraińskich i kilkudziesięciu polskich spotkało się w Łomnej na terenie RDLP Krosno na dorocznej akcji sadzenia „Lasu Medialnego”. Leśnicy z Polski i Ukrainy wykorzystali tę okazję do podpisania umowy o współpracy.

Oprócz dziennikarzy do Łomnej przybyła delegacja leśników z Ukrainy z dyrektorem Zarządu Obwodowego Gospodarki Leśnej we Lwowie, Anatolijem Deyneką, reprezentacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie z dyrektorem Janem Kraczkiem oraz cały zespół leśników z miejscowego Nadleśnictwa Bircza.

Po krótkim przywitaniu wszyscy udali się ścieżką przyrodniczą do Lasu Medialnego. Na miejscu nastąpiło odsłonięcie głazu z wmurowaną tablicą pamiątkową w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. „Las Medialny, Lis Żurnalistow, The Media Forest” - wypisano na mosiężnej płycie. Ceremonii przecięcia wstęgi dokonali kolejno: William Bellis, konsul USA w Krakowie ds. prasy i kultury, Andriej Maksymiszyn z Gazety Lwowskiej i Marek Cynkar z Radia Rzeszów.

Po uroczystym odsłonięciu rozpoczął się przegląd zeszłorocznej dziennikarskiej uprawy leśnej. Uzupełniono sadzonki w miejscach gdzie się nie przyjęły lub zostały uszkodzone przez zwierzynę. Posadzono również kilkadziesiąt dębów przywiezionych przez dyrektora Deynekę z lasów lwowskich.

Potem powrót do początku ścieżki przyrodniczej, gdzie w leśnej scenerii, na specjalnie przygotowanym dębowym pniu odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Zarządem Obwodowym Gospodarki Leśnej we Lwowie a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. Dyrektorzy: Anatolij Dejneka ze Lwowa i Jan Kraczek z Krosna w imieniu zarządzanych przez siebie jednostek zobowiązali się do rozszerzenia wzajemnej współpracy.

Porozumienie przewiduje m.in.: wymianę materiałów informacyjnych, koordynację działań dotyczących ograniczania liczebności szkodników leśnych, skutków klęsk żywiołowych i pożarów lasu. Zakłada również wymianę specjalistów oraz delegacji w celach naukowych, szkoleniowych i dla wymiany doświadczeń, formułuje również współdziałanie w obszarze zachowania różnorodności biologicznej lasów. Obie strony przewidują organizację wspólnych konferencji, seminariów i wystaw oraz motywowanie rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w lasach oraz działalności kulturalnej i ekologicznej.
- Niniejszym dokumentem potwierdzamy istniejącą już współpracę i dobre kontakty pomiędzy naszymi jednostkami, nadając im charakter formalny. - Powiedział po podpisaniu porozumienia dyrektor Jan Kraczek. - W praktycznym wymiarze liczymy na współdziałanie w ochronie dużych drapieżników i roślinożerców, w tym zwłaszcza żubra oraz współdziałanie na rzecz ograniczenia występowania szkodliwych owadów. Wiele leśnych problemów można rozwiązać jedynie w drodze wspólnych działań, bo las tak naprawdę nie zna granic i my leśnicy dobrze o tym wiemy.

Inicjatorce założenia Lasu Medialnego, Mariczce Kryżaniwskiej dyrektor Kraczek złożył osobne podziękowania, obdarowując ją jednocześnie albumem „Karpaty Wschodnie”, przygotowanym przez polskiego i ukraińskiego fotografika.

Na zakończenie organizatorzy – leśnicy z Nadleśnictwa Bircza – częstowali potrawami z grilla. Była okazja do rozmów o sadzeniu lasu medialnego na Ukrainie, do czego zapraszał dyr. Deyneka. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pierwsze sadzonki zasadzone zostaną już wiosną przyszłego roku.

Na zdjęciach: dosadzanie drzew w Lesie Medialnym, podpisanie umowy o współpracy pomiędzy leśnikami z Polski i Ukrainy oraz odsłonięcie obelisku przy pomocy siekiery,(fot. E.Marszałek).

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Medialny las rośnie w siłę (Zdjęcia: 3) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz