DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Oborniki złożyły wniosek o upadłość

Autor: dja
Źródło: Wielkopolskie Fabryki Mebli
Data: 2005-10-25


Wielkopolskie Fabryki Mebli Oborniki złożyły w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości oraz o zgodę na dalsze kontynuowanie działalności gospodarczej. Akcje firmy na GPW staniały po podaniu informacji o 26% i na zamknięciu kosztowały 0,57 zł. Zarząd spółki jako winnego wskazuje władze miasta.

Wniosek złożony
We wniosku złożonym w sądzie, jako przyczynę zgłoszenia wniosku o upadłość, wskazane jest zaprzestanie wykonywania przez spółkę wymagalnych zobowiązań. W ocenie zarządu spółki stan majątku obejmujący wartość aktywów trwałych, wierzytelności oraz zapasów przewyższa wielkość istniejących zobowiązań, wobec czego środków wystarczy na zaspokojenie istniejących zobowiązań. Jedyną przesłanką złożenia niniejszego wniosku jest właśnie utrata płynności finansowej.

Winne miasto?
W 2004 roku rozpoczęto gruntowną restrukturyzację firmy, początkiem której było postępowania układowego. W jego wyniku spółka uzyskała zgodę wierzycieli redukcję należności i rozłożenie pozostałej części długów na raty. W okresie uzyskanej karencji spółka miała pozyskać środki finansowe ze sprzedaży zbędnego majątku.

Zdaniem zarządu WFM, proces ten zablokowały władze Miasta i Gminy Oborniki, które najpierw doprowadziły do stwierdzenia nieważności własnej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a następnie odmówiły wydania nowej. Brak takiej decyzji uniemożliwił sprzedaż najistotniejszych gruntów, pomimo zwarcia umów przedwstępnych z potencjalnymi nabywcami.

Co dalej?
Zarząd spółki zwrócił się do Sądu z prośbą o szybkie rozpatrzenie złożonego wniosku. Spółka nadal produkuje meble i wszystkie procesy technologiczne przedsiębiorstwa są utrzymywane. Kontynuowanie produkcji, nawet w upadłości ma duże znaczenie, pozwala utrzymać miejsca pracy może przyczynić się do korzystniejszej wyceny majątku i lepszego zaspokojenia wierzycieli.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz