DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Maleją obawy Duńczyków

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-25


Dziennik Politiken z dn. 21 bm. (artykuł A.Moellera) informuje o wynikach badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez Instytut Gallupa na zlecenie związku zawodowego HK Handel.<

Na pytanie o własne zainteresowanie skorzystaniem z oferty taniej, zagranicznej siły roboczej jedynie 28% badanych określiło je jako prawdopodobne lub bardzo prawdopodobne, podczas gdy 41% odpowiedziało przecząco. Jednocześnie 35% badanych nie zgadza się z tezą, iż siła robocza stanowi zagrożenie dla duńskiego rynku pracy - przeciwnego zdania jest 32%.
W opinii HK Handel wynik badania stanowi dowód na potrzebę debaty nad podejściem do problemu migracji siły roboczej. W komunikacie prasowym przewodniczący związku Joergen Hoppe stwierdza: "Nie możemy zapobiec globalizacji rynku. Jednocześnie powinniśmy zabezpieczyć się przed postrzeleniem się we własną stopę. Chodzi przecież o to, by zarówno pracodawcy, jak i społeczeństwo mogli postawić na jakość - ma to fundamentalne znaczenie dla naszego systemu dobrobytu."
Politiken donosi, iż dane o niewielkim poczuciu zagrożenia cudzoziemską siłą roboczą stanowią zaskoczenie dla duńskich analityków rynku pracy. Powołuje się na wypowiedź Flemminga Ibsena przypominając, iż dotychczas dominowała postawa obronna przed 'podkopywaniem' ustaleń duńskich układów zbiorowych. Dziennikowi nie udało się uzyskać komentarza przewodniczącego HK Handel.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz