DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polscy pracownicy w Wielkiej Brytanii

Autor:
Źródło: MSZ
Data: 2005-10-24


"Financial Times" z 19.10.2005 r. Autor artykułu wyraża przekonanie, że firmom brytyjskim opłaca się zatrudnianie ciężko pracujących i względnie tanich pracowników z nowych państw członkowskich UE; zdolnym i chętnym do pracy Brytyjczykom nie powinno to przeszkadzać w uzyskaniu zatrudnienia.

Przytoczono wyrażoną w ub. tygodniu przez Bank of England opinię, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba nowych rąk do pracy w WB podwoiła się dzięki imigrantom zarobkowym z EŚW. Takie firmy jak Tesco czy Stagecoach chętnie zatrudniają pracowników z EŚW, a Ryanair uruchamia nowe połączenia lotnicze, by przywozić Polaków do pracy w WB. "Financial Times" przypomina, że przed poszerzeniem UE bulwarowy dziennik "Daily Express" ostrzegał przed najazdem "milionów wąsatych Słowian" na brytyjski rynek pracy.

W rzeczywistości do marca 2005 r. w WB zarejestrowało się 175 tys. obywateli krajów akcesyjnych, z czego ponad połowa to Polacy. Wielu spośród zarejestrowanych już wcześniej przebywało i nielegalnie pracowało na terenie WB. Zdaniem autora artykułu jedynym poważnym problemem związanym z podejmowaniem pracy w WB przez obywateli krajów EŚW jest ich wykorzystywanie przez brytyjskich pracodawców. Zdarza się, że ci ostatni żądają od pracowników z EŚW zwrotu poważnych sum - np. za rzekome uprzednie błędy w naliczaniu pensji - albo odmawiają płacenia za okresy, w których firma jest zamknięta.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz