DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

J. Podmaski: List otwarty do Leśników

Lasy Polskie

Autor: Jan Podmaski
Źródło: Lasy Polskie
Data: 2005-10-17


Szanowne Koleżanki i Koledzy!
W dniu 13. października 2005 r, w Zimnych Dołach odbyła się sesja plenarna Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski na temat przyszłości Lasów Państwowych w kontekście sytuacji po zakończonych wyborach do polskiego parlamentu. W tym samym czasie, w innym miejscu w Polsce, obradowała Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego – reprezentacja głównego kontrahenta Lasów Państwowych. Reprezentacja, dodajmy, bardzo Lasom potrzebna, z którą w niedalekiej przyszłości trzeba będzie podjąć, nastawione na kompromis, rzetelne rozmowy partnerskie. Lasy i Izba są skazane na siebie, są skazane na konstruktywną współpracę.

Podczas spotkania w Zimnych Dołach, w kapitalnym wystąpieniu Prezesa zwycięskiej partii, Prawa i Sprawiedliwość, Pana Jarosława Kaczyńskiego padły historyczne słowa zapewnienia, iż zachowany zostanie obecny kształt Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - gwaranta rozwoju terenów niezurbanizowanych, a także gwaranta bezpieczeństwa ekologicznego naszego kraju: teraz i w przyszłości.

W tym samym czasie - podczas obrad Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego /jak mnie poinformowano/ z ust eksperta Platformy Obywatelskiej, p. Majchrzaka, zastępcy dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, który zasiadał za stołem prezydialnym, uczestnicy obrad "drzewnych" dowiedzieli się o, znanych z wcześniejszych opracowań Platformy, planach "urynkowienia" Lasów Państwowych, w tym o zamiarach powołania Rady Nadzorczej Lasów Państwowych. Padł nawet wniosek o przegłosowanie postulatu w sprawie likwidacji Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ( w ostatniej chwili wycofany w wyniku dramatycznych próśb przez szefa Izby – p. Graczkowskiego).

Spotkanie w Zimnych Dołach miało podniosły charakter: pokazało wielkość, sprawność, jedność oraz budującą możliwość koegzystencji w obronie polskiego modelu leśnictwa sił, na co dzień skrajnie różniących się politycznie. Spotkanie przybrało formę historycznej - odbywającej się poza "okiem" kamer telewizyjnych i mikrofonów dziennikarskich - dyskusji warsztatowej leśników na temat przyszłości Lasów z tymi kręgami, które wygrały wybory parlamentarne, i które rozumiejąc rangę zasobów przyrodniczych kraju, są zdecydowane na objęcie resortu środowiska: czy się to komu podoba, czy nie.

Najwyraźniej nie wszystkim to się spodobało. Jeszcze w trakcie sesji terenowej ad hoc zrodził się pomysł zorganizowania w Zimnych Dołach z wykorzystaniem Braci Leśnej w nadchodzącym tygodniu wiecu wyborczego Pana Donalda Tuska.

To naśladownictwo zasługiwałoby co najwyżej na wzruszenie ramionami, gdyby nie okoliczność, iż w razie realizacji przyczyni się do zburzenia z takim trudem odbudowywanej jedności ludzi, sprawujących służbę na rzecz zasobów naturalnych kraju. Wywoła efekt odwrotny od zamierzonego.

Oczywiście – każdy, z poszanowaniem przepisów prawa, może uczestniczyć w prezydenckich wiecach wyborczych.
Jednakże jako Pełnomocnik Inicjatywy Obywatelskiej ustawy o zachowaniu narodowego charakteru zasobów naturalnych Kraju – w tej być może historycznej, przełomowej chwili czuję potrzebę złożenia oświadczenia według mojego najgłębszego przekonania, że tylko Prawo i Sprawiedliwość ma jasny, jednolity i niezmienny pogląd na temat przyszłości polskiego modelu leśnictwa państwowego. W obliczu permanentnego postulowania zmian organizacyjnych i własnościowych Lasów Państwowych przez część liderów Platformy Obywatelskiej, czego jesteśmy świadkami od dłuższego czasu, w tej chwili tylko Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem utrzymania Lasów Państwowych w kształcie i strukturze jaką wspólnie wypracowaliśmy i o której obronę stoczyliśmy zwycięską batalię przedkładając skutecznie w parlamencie NASZĄ ustawę.

Oprócz demagogicznych poglądów Majchrzaka, które poczytuję za szkodliwe dla leśnictwa, leśników i Skarbu Państwa – słyszymy o nieprzemyślanych planach połączenia resortu ochrony środowiska z rolnictwem (poseł Rokita) czy o podziale Lasów Państwowych na wzór PKP, tj. na spółkę matkę i spółki córki z dodatkowym drenażem środków pieniężnych z Lasów Państwowych do budżetu ( poseł Rzymełka).
Uważam, że organizacja wiecu wyborczego na rzecz wyboru Pana Donalda Tuska na Prezydenta RP w Zimnych Dołach, jest przedsięwzięciem nierozważnym, sprawie leśnej przyniesie więcej szkody niż pożytku, a może nawet zniweczy dotychczasowe nasze wspólne osiągnięcia.

Koleżanki i Koledzy leśnicy!
Apeluję do Was o zachowanie jedności w tej fundamentalnej dla leśnictwa i leśników sprawie jaką jest zachowanie dotychczasowego wspólnego dorobku , trwałości Lasów Państwowych jako dobra publicznego, a także obrony naszych miejsc pracy i życia.

Pozostaję z wyrazami szacunku -

Jan Podmaski
Pełnomocnik Inicjatywy Obywatelskiej
ustawy o zachowaniu narodowego
charakteru strategicznych
zasobów naturalnych Kraju


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz