DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Praca dla Ślązaków w Niemczech

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-19


200 tysięcy osób posiadających polskie i niemieckie obywatelstwo zarobkuje w Niemczech.
Janko Tietz: "Kanał śląski", "Der Spiegel", 17.10.2005.


Autor informuje o praktykowanym coraz powszechniej zatrudnianiu Ślązaków w Niemczech. Zatrudnianie Ślązaków w Niemczech odbywa się wbrew zamkniętemu rynkowi pracy dla Polaków. To prawo nie dotyczy jednak Ślązaków, którzy posiadają obywatelstwo zarówno polskie, jak i niemieckie, co daje im możliwość otrzymania legalnej pracy w Niemczech.
Wg działającego w Polsce Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (VDG), w Polsce żyje od 800 tys. do około miliona osób posiadających podwójne obywatelstwo, z tego 200 tys. szuka zatrudnienia w Niemczech. Tylko z województwa opolskiego przybywa do Niemiec w celu zarobkowym ok. 120 tys. osób.
Autor podkreśla, że osoby z podwójnym obywatelstwem pracują w takich samych warunkach, jak przybywający z Polski robotnicy podejmujący okresową pracę w Niemczech. Robotnicy z Polski otrzymują znacznie mniejsze wynagrodzenie niż ich niemieccy koledzy. Pensja polskiego robotnika pracującego u Volkswagena, BMW czy Daimler-Chrysler wynosi netto 760 euro. Polakom jednak to nie przeszkadza, zarobione za granicą pieniądze zapewniają im w Polsce dostateczny byt. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie osób z podwójnym obywatelstwem. Jedną z takich firm jest firma "Wertstoffe Sortierung Personal" (WSP) z siedzibą w Neustadt. Firma zatrudnia coraz więcej klientów, którzy chcą zatrudnić "ochotniczych i znacznie tańszych" robotników ze wschodu. Szef firmy "WSP" twierdzi, że nie może znaleźć niemieckich robotników i dlatego poszukiwani są pracownicy ze Śląska.

Autor podkreśla jednak, że brak chętnych wśród niemieckich pracowników wynika z faktu, że oferowane przez firmę "WSP" miejsca pracy są nisko opłacane. Firma "WSP" nie przestrzega obowiązującego od początku 2004 roku zarządzenia o tzw. zasadzie "equal pay" narzucającego obowiązek zapłaty tej samej stawki za wykonywaną pracę. Firma "WSP" zawarła umowę z Chrześcijańskim Związkiem Zawodowym ds. Pracy Okresowej, który podlega Niemieckim Chrześcijańskim Związkom Zawodowym. Związki te znane są z oferowania niekorzystnych umów zbiorowych. Niemieckie firmy dodatkowo oszczędzają zatrudniając osoby z Polski, które biorą w kraju bezpłatny urlop, aby w tym czasie pracować w Niemczech i osoby, które rozwijają w Polsce działalność gospodarczą.
Za te osoby składki na ubezpieczenie socjalne, rentowe i chorobowe muszą być płacone do polskiej ubezpieczalni. Ponieważ jednak nie ma jak na razie żadnej umowy pomiędzy stroną polską, a niemieckimi pracodawcami, pracownicy ci pozostają bez ubezpieczenia.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz