DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polacy przyczyniają się do zanikania lasów tropikalnych

Gazeta.pl

Autor: Joanna Pyłka, Jan Śmiełowski
Źródło: Gazeta.pl
Data: 2004-10-13


Lasy tropikalne giną z powodu rabunkowej wycinki. Egzotyczne drewno jest towarem poszukiwanym na całym świecie, również w Polsce. W ostatnich trzech latach potroiliśmy import egzotycznego drewna, głównie z Indonezji i Ghany.

Dołączyliśmy do Europy Zachodniej i Japonii, gdzie tropikalne drewno jest od dawna w modzie, np. łazienki są wykładane mahoniem czy hebanem. Rarytasem światowego przemysłu meblarskiego stało się ostatnio jedno z najpotężniejszych drzew puszczy tropikalnej - ramin (Gonystylus sp.), tworzące swoimi koronami dach dżungli. Ze względu na rosnący popyt roślina ta została objęta ochroną gatunkową w Indonezji, ale to nie odstraszyło przemytników. Jak podaje Greenpeace, we wrześniu przemycono z sąsiedniej Malezji do Singapuru aż 60 ton raminu.

Od teraz sprzedaż raminu będzie wymagała specjalnych pozwoleń na całym świecie - postanowiono na odbywającej się w Bangkoku międzynarodowej konferencji Narodów Zjednoczonych. Biorą w niej udział delegaci 166 państw, które podpisały konwencję o handlu gatunkami roślin i zwierząt zagrożonymi wyginięciem. Jednym z załączników do konwencji jest lista około tysiąca roślin i zwierząt, którymi handel jest całkowicie zabroniony. Druga lista zawiera ok. 4100 gatunków zwierząt i 28 tys. gatunków roślin, którymi obrót na świecie jest objęty kontrolą. Obecnie dopisano do niej ramin.

To jednak nie rozwiąże problemu zanikania lasów tropikalnych, pełniących funkcję klimatycznej gąbki świata. Wycina się też inne drzewa (do Polski najczęściej sprowadzane jest indonezyjskie drzewo Shorea sp.). Dżungla pozbawiona naturalnego parasola, który tworzą najwyższe drzewa, w krótkim czasie ulega degradacji. Umierają zacienione dotąd niższe piętra lasu.

Razem z roślinnością giną zwierzęta. Greenpeace alarmuje, że wycinka drzew tropikalnych to obecnie główny czynnik wymierania małp człekokształtnych. Ginie leśny człowiek Borneo i Sumatry - orangutan, a także gibony - przystosowane do życia na samym dachu dżungli.

Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy kupować w polskich hurtowniach meble z raminu.

Korespondencja z Bangkoku: Joanna Pyłka, dr Jan Śmiełowski (dyrektor Fundacji Biblioteka Ekologiczna w Poznaniu)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz