DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wiatraki staną w Pucku

Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 203 (1568)

Autor: Julita Wróbel
Źródło: Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 203 (1568)
Data: 2005-10-18


Polish Energy Partners rozpocznie budowę elektrowni wiatrowej prawdopodobnie na początku listopada. Następne dwie inwestycje ruszą w przyszłym roku.

Polish Energy Partners (PEP) podpisuje ostatnie kontrakty związane z budową elektrowni wiatrowej o mocy 22 MW (megawatów). Spółka nie ujawnia ani miejsca inwestycji, ani wykonawców. Z naszych informacji wynika, że farma wiatrowa powstanie w Pucku, a wykonawcą robót będzie prawdopodobnie duńska spółka Vestas. Duńczycy, którzy specjalizują się w technologii dla tego typu elektrowni, realizowali wszystkie większe inwestycje w wiatr w Polsce w ostatnich latach, np. Barzowice i Cisowo...

Wartość inwestycji w Pucku ocenia się na 105 mln, z czego według wcześniejszych zapowiedzi PEP miał wyłożyć 26 mln zł. Pozostałe środki planowano pozyskać z zewnątrz, m.in. z Ekofunduszu, który dysponuje środkami z tzw. ekokonwersji długu (czyli zamiany części zagranicznego długu Polski na wsparcie przedsięwzięć ekologicznych).

Perspektywy dla inwestycji w energetykę wiatrową są bardzo dobre.
– Energia wiatrowa będzie potrzebna, aby przedsiębiorstwa energetyczne mogły wypełnić narzucone limity – mówi Paweł Puchalski z DM BZ WBK.
Obowiązkowy limit zakupu energii odnawialnej wzrasta co roku, z obecnych 3,1 proc. aż do 9 proc. w 2010 roku. Zdaniem Pawła Puchalskiego możliwości wykorzystania biomasy (np. słomy, odpadów roślinnych, zrębków drewna) czy wody do produkcji energii nie wystarczą do zrealizowania limitów...

przeczytaj cały artykuł w Gazecie PrawnejREKLAMA
Cennik usług reklamowych 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz