DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zakamuflowani przedsiębiorcy

Autor:
Źródło: MSZ
Data: 2005-10-18


WIEDEŃ -Die Presse z 13.10.2005 r.
-"Polscy robotnicy budowlani zakamuflowani jako przedsiębiorcy".

W artykule "Polscy tani szefowie - robotnicy budowlani zakamuflowani jako przedsiębiorcy" Die Presse informuje, że austriackie firmy budowlane masowo zlecają zamówienia podwykonawcom, którymi są jednoosobowe firmy zarejestrowane przez polskich obywateli na terenie Austrii. Polacy mają ograniczony dostęp do rynku pracy w Austrii, ale mogą w pełni korzystać ze swobody zakładania przedsiębiorstw.

"W polskiej prasie ukazują się nawet ogłoszenia zachęcające do założenia takiej firmy i obiecywane są zarobki w wysokości 1 tysiąca euro miesięcznie" - pisze gazeta. Zleceniodawca oszczędza na kosztach okołopłacowych, nie martwi się o regulacje prawa pracy, płaci po prostu fakturę wystawioną przez jednoosobową firmę.

Zdaniem sekretarza generalnego Austriackiej Izby Gospodarczej R. Mitterlehnera nie chodzi tutaj jednak o prawdziwą, samodzielną działalność gospodarczą, ale o omijanie w ten sposób konieczności posiadania przez cudzoziemców zezwoleń na pracę. Od maja 2004 roku w samym tylko Wiedniu 2339 obywateli polskich zarejestrowało takie firmy, tj. 85% wszystkich nowo założonych firm o profilu budowlanym. W tym samym czasie obywatele austriaccy zarejestrowali tylko 120 firm w tej branży. Przeprowadzane kontrole na budowach w łatwy sposób udowadniają, że tego typu działalność jest pozorną samodzielnością w wykonywaniu usługi.

"Osoby te nie mają najczęściej własnych narzędzi, materiału, pracują po kilkanaście godzin na dobę i mieszkają często u swego zleceniodawcy. Ta fikcyjna samodzielność jest faktycznie zgodą na wyzysk, a obiecane tysiąc euro często tylko życzeniem" - twierdzi szef KIAB - jednostki zwalczającej nielegalne zatrudnienie w Federalnym Ministerstwie Finansów.

Wydany niedawno wyrok Wiedeńskiego Sądu Administracyjnego pozwala jednak żywić nadzieję na ograniczenie tego zjawiska. Sąd nałożył bowiem na austriackiego zleceniodawcę karę w wysokości 2000.- euro za każdego zatrudnionego w formie jednoosobowej firmy zagranicznego pracownika. W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał na ekonomiczną i osobistą zależność jednoosobowej firmy od zleceniodawcy, co jest "sposobem obejścia przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców".

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz