DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wielkie słomiane grzanie

RZECZPOSPOLITA Nr 243

Autor: ZBIGNIEW LENTOWICZ
Źródło: RZECZPOSPOLITA Nr 243
Data: 2005-10-17


Polacy, przerażeni rosnącymi cenami gazu, oleju opałowego i węgla, gwałtownie poszukują tańszych źródeł ciepła. W przydomowych kotłowniach pali się już słomą, ziarnem żyta, trocinami.

<center>wartości energetyczne paliw </center><center>wartości energetyczne paliw </center>

Firmy, które produkują kotły przystosowane do spalania paliw alternatywnych, nie nadążają z realizacją zamówień. - Polacy odkrywają znaczenie słowa "biomasa"...

Ciepło z wierzby i miskantusa
Karol Teliga, prezes firmy WAT z Warszawy, potwierdza rosnące zapotrzebowanie na usługi, które prowadzą do wymiany kotłowni olejowych na te opalane drewnem, granulatem ze słomy, brykietami drzewno-mułowymi. - Proekologiczne zachęty Unii Europejskiej, która promuje odnawialne źródła energii, też zrobiły swoje - mówi Teliga.

Zapał termomodernizatorów zderzył się jednak z biurokratycznymi barierami. - By uzyskać środki na unowocześnienie ogrzewania, trzeba się nieźle nachodzić - narzeka prezes WAT. Z braku pieniędzy przeciętny Kowalski spala w tym sezonie w przydomowej kotłowni wszystko: odpady drewniane, śmieci, ziarno łubinu. Hitem jest oczywiście słoma.
- Wierzba energetyczna okaże się chyba niewypałem. Plantatorzy są zaskoczeni, że wymaga nawożenia, pielęgnacji, urządzeń do przetwarzania biomasy na paliwo. Kłopoty z nią związane, wymagania dotyczące np. dużej wilgotności gleby, zniechęciły już Skandynawów i powoli osłabiają entuzjazm rodzimych plantatorów wierzby.
- Niskie dopłaty bezpośrednie do plantacji wierzby także zrobiły swoje. Poza tym wciąż nie wiadomo, jakie będą skutki wielkoobszarowych upraw ekspansywnej wierzby. Już dziś areał plantacjiprzekracza 5400 hektarów - mówi doc. Anna Grzybek.
Z nieużytków można zbierać i spalać w kotłowniach siano. W Polsce bezkonkurencyjne wydaje się drewno z przecinek, sadów, celowo sadzonych szybko rosnących lasów. Zachodni sąsiedzi eksperymentują z uprawami nowych roślin na biomasę: miskantusa (trzciny chińskiej), ślazowca pensylwańskiego, rdestu sachalińskiego...

Nadwyżki niewykorzystywanej w Polsce słomy eksperci szacują na 9 - 10 mln ton rocznie. Na razie jest to najtańsze paliwo. Profesjonalne zautomatyzowane instalacje do spalania słomy są jednak kosztowne...

przeczytaj cały artykuł


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz