DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ekologiczne domy na Opolszczyźnie

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-11


Głubczycach na Opolszczyźnie w 2006 roku powstanie pierwszy w Polsce energooszczędny i ekologiczny dom znany pod nazwą Bio Solar Haus.

Obecnie w domach drewnianych stosuje się wewnątrz izolację ścian, aby zapobiec utracie ciepła i zawilgoceniu ścian.
W takim przypadku para wodna pozostaje wewnątrz, powstaje pleśń i roztocza, powodując choroby. Trzeba wietrzyć, ale wtedy przez okno ucieka drogie ciepło.
Nowe rozwiązanie polega na tym, że budynki mają pobierać energię słoneczną bez użycia baterii słonecznych. Konstruktorzy wykorzystali promienie słoneczne, które mają podgrzewać węże z wodą umieszczone pod szklanym dachem. Tak uzyskana ciepła woda jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym pod domem, a potem w celu ogrzania domu pompowana do rur umieszczonych w ścianach.
Aby zapobiec zamarzaniu wody w rurach pod szklanym dachem, można ją ogrzewać za pomocą ekologicznych pieców na biomasę. W nowych domach stosowane są także rozwiązania, które pozwalają na swobodny przepływ pary wodnej.
Dzięki temu obiekty nie są zawilgocone. Zapobiega to pojawianiu się roztoczy oraz pleśni we wnętrzu. W Niemczech jest już użytkowanych 120 budynków wybudowanych w tej technologii. Stoją także we Włoszech, Anglii, Szkocji i Portugalii.

Gazeta Prawna - Nieruchomości: Nr 198 (1563)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz