DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Z drzewami do lasu

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2005-10-07


"Tylko 8,5 proc. polskich drzew jest zdrowych. Jodły i dęby chorują najczęściej. Bez masowych nasadzeń gatunki te znikną z naszego krajobrazu. Czy Ogólnopolska Kampania Sadzenia Drzew ma szansę je uratować? "Nawet dużą" - nie kryje nadziei prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz, przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych Polskiej Akademii Nauk.

Kampania przeprowadzona będzie w 10 największych miastach Polski. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem uszkodzenia drzew i zachęcenie młodzieży do troski o środowisko. Akcja potrwa od 5 do 27 października. W tym czasie uczniowie z kilkudziesięciu szkół posadzą 15 tys. kilkuletnich sadzonek drzew, m.in.: jodły, dęby, buki oraz lipy. Pozostali uczestniczyć będą w lekcjach poświęconych drzewom, ich zagrożeniu oraz metodom ochrony. Do szkół trafią materiały edukacyjne.

"Haseł dotyczących ochrony lasów sformułowano nadto. Spowszedniały. Wspólne dobro, kształtowanie mikroklimatu, czy też wzrost produkcji biomasy - to abstrakcja dla wielu z nas. Lepiej uświadomić sobie, że lubimy chodzić po parkietach, dotykać drewnianych mebli, palić drewnem w kominku, w końcu przypatrywać się drzewom w ogrodzie czy chodzić na wycieczki do lasu. Poprzez takie spojrzenie możemy zrozumieć, jak ważny jest dla nas las. Chcielibyśmy nauczyć młodzież jak go chronić. Edukacja ma sens. Tam gdzie jest prowadzona, stan lasów poprawia się. U nas niestety obserwujemy pogorszenie"
- tłumaczy prof. Paschalis-Jakubowicz, odpowiadający za merytoryczną stronę kampanii..."

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz