DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Miłorząb ma szansę zostania symbolem Chin

Autor: dja
Źródło:
Data: 2005-10-08


Chińskie ministerstwo leśnictwa przeprowadziło ankietę jakie drzewo powinno zostać międzynarodowym symbolem Chin. 99% spośród ankietowanych 1,7 mln Chińczyków spośród proponowanych: sosny, cyprysu, topoli, wierzby i miłorząbu wybrało ten ostatni.

<center>Liście miłorzębu</center><center>Liście miłorzębu</center>

Decyzję o tym, czy miłorząb stanie się symbolem Chin, będzie musiał podjąć jeszcze parlament - Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych.

Miłorząb dwuklapkowy Ginkgo biloba L. (znany także jako miłorząb chiński, japoński i dwudzielny) - to najstarsze reliktowe i endemiczne drzewo kuli ziemskiej, drzewa tej rodziny rosły już 250 milionów lat temu w erze mezozoicznej, o wiele wcześniej niż drzewa iglaste. Naturalnie występuje on na niewielkim obszarze w górach Tianmu-Shan we wschodnich Chinach. W swej ojczyźnie osiąga wysokość do 30 metrów i wiek 2000 lat. Europejczycy odkryli go dopiero w 1690 roku za sprawą niemieckiego uczonego i podróżnika Engelberta Kaempfera. Pierwsze sadzonki miłorzębu trafiły do Europy około 1730 roku, a do Polski w drugiej połowie XVIII wieku.

Historia miłorzębów zaczęła się 250 milionów lat temu - drzewa te są o wiele starsze od drzew iglastych.

Jedynym żyjącym przedstawicielem klasy miłorzębowatych z podgromady nagozalążkowych jest właśnie Miłorząb dwuklapowy zwany chińskim.

Drzewo posiada luźną koronę, o pokroju bardzo zmiennym, charakterystyczne szeroko rozłożone wachlarzowe liście z wcięciem na wierzchołku, które opadają na zimę. Barwa liści zmienia się w zależności od pory roku i przybiera kolor od jasnozielonego wiosną do jasnożółtego jesienią. Drzewo ma kwiatostan męski i żeński, natomiast żółte, kształtem przypominające śliwkę owoce są jadalne.

Miłorząb jest odporny na mrozy, zanieczyszczenia środowiska, a także na wszelkiego rodzaju katastrofy naturalne (przemieszczanie się kontynentów, zlodowacenia). Drzewa miłorzębu przetrwały także w epicentrum wybuchu jądrowego w Hiroszimie. Ma minimalne wymagania co do warunków glebowych, sporadycznie choruje.

Miłorząb jest ważną rośliną leczniczą, odkrytą ponownie w ostatnich kilkunastu latach. Pierwsze wiadomości o leczniczych właściwościach liści miłorzębu dwuklapkowego znaleziono w starożytnych recepturach tradycyjnej medycyny chińskiej sprzed ok. 4800 lat. Używano wówczas sproszkowanych liści w leczeniu zmian degeneracyjnych mózgu. Obecnie produkuje się ekstrakt z liści zawierający wiele składników a zwłaszcza glikozyd flawonowy. Znajduje on zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zmian procesu starzenia sę człowieka.

Miłorząb ma szansę zostania symbolem Chin (Zdjęcia: 3)

<center>Liście miłorzębu</center><center>1200-letni miłorząb<br>w Sendai (Japonia)</center><center>Miłorząb z Sendai<br>jesienią</center>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz