DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sklejka-Pisz chce emisji akcji

PAP

Autor: pr
Źródło: PAP
Data: 2005-10-03


Fabryka Sklejka-Pisz, którą Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprywatyzować w drodze upublicznienia, chce przeprowadzić dodatkową emisję nowych akcji.

Spółka planuje pozyskać ze sprzedaży akcji około 10 mln zł środków na inwestycje - poinformował PAP prezes Tadeusz Banach.

"Zarząd spółki stara się, by przy okazji prywatyzacji można było przeprowadzić dodatkową emisję naszych akcji o wartości około 10 mln zł. Chcielibyśmy uzyskane pieniądze przeznaczyć na zakup linii technologicznych" - powiedział PAP Banach.

W maju 2004 MSP zdecydowało, że Fabryka Sklejka-Pisz zostanie sprywatyzowana poprzez ofertę publiczną. Na doradcę MSP wybrało Beskidzki Dom Maklerski.

Zdaniem Banacha prywatyzacja jest nieuchronna i bardzo spółce potrzebna.

"W dłuższej perspektywie na pewno nie pozostaniemy spółką państwową, dlatego że jesteśmy firmą zbyt małą i znajdujemy się w branży niezbyt znaczącej dla państwa" - powiedział.

Obecnie nie wiadomo, kiedy MPS sprywatyzuje i upubliczni spółkę. Jak powiedziała PAP Magdalena Nienałtowska z biura prasowego MSP, trwa w tej chwili odbiór analiz przedprywatyzacyjnych od doradcy prywatyzacyjnego.

Zdaniem Banacha możliwe jest, że do upublicznienia spółki dojdzie jeszcze w tym roku, gdyż prospekt emisyjny jest już napisany i leży w MSP.

Sklejka-Pisz chce w przyszłym roku umacniać swoją pozycję producenta asortymentu wyrobów sklejkowych zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Obecnie Sklejka-Pisz ma w Polsce poniżej 30 proc. rynku wyrobów sklejkowych. W przyszłym roku spółka chce zwiększyć swój udział do 33 proc.

Sklejka-Pisz planuje zamknąć rok zyskiem netto na poziomie co najmniej 2 mln zł i przychodami około 97 mln zł.

W 2004 roku spółka wypracowała 5,36 mln zł zysku netto i 99,6 mln zł przychodów.

"Spadek wyników finansowych w tym roku wynika z około 16-proc. wzrostu cen drewna i klejów oraz z mniejszych wpływów z eksportu, spowodowanych umacnianiem się złotówki i mniej korzystnego dla nas kursu euro i dolara" - powiedział Banach.

Ponad 60 proc. przychodów spółki pochodzi z eksportu.

Sklejka-Pisz zatrudnia około 760 osób.

Fabryka Sklejka-Pisz jest największą fabryką sklejek w Polsce. Głównymi segmentami rynkowymi spółki są meblarstwo, budownictwo, produkcja środków transportu, produkcja opakowań, przemysł elektrotechniczny i maszynowy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz