DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W Polsce najwięcej niezatrudnionej młodzieży

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-05


Bezrobocie w Polsce jest wciąż największe spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Widać umiarkowaną tendencję spadkową, którą wyhamowuje intensywny proces restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw redukujących koszty pracy.

W całej Wspólnocie bezrobocie w sierpniu nieznacznie wzrosło do 8,7 proc. (z 8,6 proc. w lipcu). Podobny trend zwyżkowy (z 8,5 do 8,6 proc.) wystąpił w krajach strefy euro – wynika z opublikowanego wczoraj raportu Eurostatu. Tradycyjnie kolejny miesiąc z rzędu Polska otwiera listę państw, które w UE mają najwyższą stopę bezrobocia. Ze wskaźnikiem 17,5 proc. znacznie wyprzedzamy Słowację (15,2 proc.), Grecję (9,9 proc.) oraz Francję i Niemcy (oba kraje po 9,6 proc.).
Najmniejsze bezrobocie notują Irlandia (4,3 proc.), Wielka Brytania (4,6 proc. – dane za czerwiec) oraz Holandia (4,7 proc.) i Dania (4,8 proc.)...

Polska jest również liderem w dziedzinie bezrobocia wśród młodych ludzi – poniżej 25 roku życia. Wskaźniki są dramatyczne, gdyż więcej niż jedna trzecia populacji w tej grupie wiekowej (35,0 proc.) nie ma w naszym kraju szansy na podjęcie pracy. Jeszcze tylko w Grecji (25,0 proc.) i na Słowacji (24,8 proc.) zjawisko przybiera równie niepokojące rozmiary. Specjaliści uspokajają, że bezrobocie wśród młodych jest zwykle dwukrotnie wyższe od przeciętnej stopy w każdym kraju. W całej Unii bez pracy w sierpniu znajdowało się 18,8 proc. ogólu ludności w wieku produkcyjnym.

Tadeusz Barzdo

Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 194 (1559)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz