DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Szansa na 200 tys. miejsc pracy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-10-04


Europa Środkowa przyciąga coraz więcej inwestycji o charakterze usługowym. W Polsce takie projekty realizują tacy potentaci jak IBM, Hewlett-Packard, Motorola, Volvo, Lufthansa, Shell. Będą kolejni, a więc mamy szanse stać się liderem w Europie.

Naszym ważnym atutem jest jakość kadr. W Polsce i na Węgrzech połowa inżynierów spełnia wymogi zagranicznych firm i mogłaby w nich podjąć pracę. W Chinach ten odsetek wynosi tylko 10 proc., a w Indiach 25 proc. – ocenia firma doradcza McKinsey.

Atuty inżynierów
Z badań firmy Ernst&Young wynika, że do Polski chce przenieść produkcję 6 proc. niemieckich firm, znacznie mniej niż do Chin. Chociaż koszty pracy są tam znacznie niższe niż w Polsce, to odległość rynku oraz dobre przygotowanie fachowców przemawiają za naszym krajem. Tak postąpił np. ostatnio koncern IBM, lokując w Krakowie laboratorium oprogramowania dla całego koncernu.
– Fakt, że to Polska została wybrana jako miejsce nowej inwestycji IBM, jest potwierdzeniem dużego znaczenia naszego kraju dla korporacji. Kluczową rolę odegrał potencjał naszych inżynierów, dający szanse na realizację wysoce wyspecjalizowanych projektów technologicznych. IBM zdecydował się ulokować nowe laboratorium w Polsce także z uwagi na stabilność gospodarki i korzystne rozwiązania finansowe, zachęcające do inwestowania w nowe technologie – uważa Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny IBM Polska.

Tak jak w Ameryce
W jego ślady chce pójść Shell i zatrudnić w Krakowie 500 osób. Wkrótce umowę podpisze firma Capgemini, która za 32 mln zł chce otworzyć ośrodek usług księgowych i informatycznych i w ciągu 5 lat zatrudnić 900 osób. Od lipca w Krakowie działa 100-osobowe centrum księgowe Lufthansy, które obsługuje Europę i Afrykę.
– W obecnej sytuacji, gdy firmy typu ComArch mogą zaoferować identyczny poziom usług informatycznych jak firmy amerykańskie, szanse na przenoszenie tego typu działalności do Polski znacznie wzrastają. Nie bez znaczenia jest również różnica w kosztach – korzystanie z usług polskich firm jest zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym. Natomiast pod względem bliskości kulturowej jesteśmy znacznie bardziej atrakcyjni aniżeli firmy indyjskie. To sprawia, że rola naszego kraju jako potencjalnego centrum outsourcingowego stale rośnie – mówi prof. Janusz Filipak, właściciel ComArch.
Zbigniew Żukowski

cały tekst - Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 193 (1558)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz