DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Reformy unijnej polityki przemysłowej

Autor:
Źródło: MSZ
Data: 2005-10-04


H. Hauschild, "Handelsblatt"2005.09.30.:
"Verheugen reformuje unijną politykę przemysłową",

Komisarz UE ds. przemysłu G. Verheugen zapowiada, że Unia Europejska dokona gruntownej reformy strategii wobec przemysłu. W tym celu zamierza on do końca roku podjąć 6 inicjatyw mających poprawić konkurencyjność gospodarczą Europy na arenie międzynarodowej.

Projekty te mają obejmować swoim zakresem tematykę od poprawy ochrony własności intelektualnej, poprzez walkę z podrabianiem produktów aż do przeszkód w wymianie handlowej z krajami trzecimi, takimi jak np. USA. KE zatwierdzi ogólną strategię w powyższym zakresie najprawdopodobniej 5.10.br. Jednocześnie G.Verheugen wyraźnie dał do zrozumienia, że nie będzie możliwe pogodzenie dążeń państw UE do politycznego wspierania europejskich przedsiębiorstw z ich funkcjonowaniem w gospodarce światowej. Przytacza tutaj działania władz francuskich, które ingerują w politykę gospodarczą (przykład kontrowersyjnego przejęcia koncernu farmaceutycznego Aventis przez Sanofi oraz aktualna sprawa sprzedaży przedsiębiorstwa SNCM).

W tym kontekście ostrzega inne kraje UE przed rozszerzaniem polityki protekcjonalizmu w gospodarce, w tym zbyt szerokim zakresem podmiotowym ochrony rodzimych przedsiębiorstw przed przejęciami. Jednocześnie G.Verheugen nawiązuje do inicjatywy francuskiego premiera D. de Villepina stworzenia listy podmiotów, które powinny być chronione przez państwo z uwagi na ich znaczenie strategiczne.

Komisarz podkreśla, że zasady wspólnego rynku nie mogą omijać Francji. G.Verheugen proponuje przy tym, żeby wsparcie polityczne dotyczyło głównie przemian strukturalnych. W tym celu UE zmuszona jest przebudować swoje instrumenty. Dotyczy to m.in. Europejskiego Funduszu Socjalnego, a także pomocy strukturalnej oraz polityki dotyczącej badań i rozwoju.
Jeden z projektów G.Verheugena zakłada np. lepsze wykorzystanie unijnych środków strukturalnych na przemiany w takich działach jak przemysł tekstylny, meblowy, drukarski czy samochodowy. Szczegóły dotyczące jego inicjatyw mają zostać przedstawione jeszcze na jesieni tego roku. Zadaniem KE jest przy tym rozpoznanie zagrożeń dla unijnych przedsiębiorstw, związanych z procesem globalizacji gospodarki światowej.

Zależnie od wyników przyjęta zostanie odpowiednia strategia, nakierowana na konkretne cele, ale wykluczająca jednocześnie interwencję władz państwowych w funkcjonowanie przedsiębiorstw. Wyjątek stanowi przemysł zbrojeniowy - gdzie wsparcie państwowe jest jego zdaniem nadal konieczne.

Najpierw państwa UE powinny porozumieć się co do wspólnej polityki zamówień w tej branży, ponieważ dotychczasowe ilości danego wyposażenia są zbyt małe, co zwiększa koszty ich wytwarzania i pogarsza konkurencyjność na rynkach pozaunijnych


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz