DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Świecie: Wysoki zysk dzięki hedgingowi

Parkiet

Autor: Urszula Zielińska
Źródło: Parkiet
Data: 2004-10-21


Wzrost cen produktów i wolumenu ich sprzedaży pozytywnie wpłynął na wyniki Frantschachu Świecie. Przychody producenta tektury falistej wyniosły w III kwartale 311,6 mln zł, o 6% więcej niż rok wcześniej.

Komentując wyniki za II kwartał prezes Krzysztof Sędzikowski, mówił, że wyzwaniem dla firmy jest utrzymanie wyników z lat poprzednich, a rezultaty za II półrocze będą zależeć od tego, czy i o ile wzrośnie popyt na produkty firmy na rynkach niemieckim i francuskim.

Jak wynika z raportu opublikowanego wczoraj, średnia ważona cena produktów Świecia wzrosła w III kwartale tego roku o 8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spółka tłumaczy tę zwyżkę niską bazą porównawczą: w 2003 r. już na początku III kwartału ceny na rynkach Europy Zachodniej spadły. W komentarzu do raportu zaznaczono natomiast, że na wzrost cen nie miały znaczącego wpływu różnice kursowe. Relacja złotego do euro w III kwartale tego roku była zbliżona do kursu w analogicznym okresie rok wcześniej.

Sprzedaż wytwórcy m.in. tektury falistej wzrosła pod względem ilościowym w omawianym okresie o 6%, czyli o 9,7 tys. ton.

Na przełomie 2003 i 2004 roku Krzysztof Sędzikowski ostrzegał, że na wynikach firmy może się odbić wzrost kosztów pozyskania drewna w związku z podwyżką cen przez Lasy Państwowe. LP tłumaczyły ten krok deficytem drewna.

Jak wynika z opublikowanego wczoraj raportu Frantschachu, koszty wytworzenia wzrosły do 185 mln zł, czyli o ok. 5 mln zł (2,7%). Niewielki wzrost to efekt działań zarządu, który zastąpił polski surowiec importowanym i kupował gotowy półprodukt - czyli celulozę.

Zysk operacyjny Świecia wzrósł w III kwartale o 48,96%, do 72,29 mln zł. 22,5 mln zł z tej kwoty to wynik transakcji sprzedaży środków trwałych, które Frantschach zbył firmom Franpack CEE Świecie i Frantschach IPP Świecie.

Dobry był także wynik działalności finansowej Świecia. Dzięki umacniającemu się złotemu wzrosła wycena niezrealizowanych transakcji zabezpieczających (o 15,8 mln zł), a zrealizowane transakcje pozytywnie podwyższyły wynik o 7 mln zł. Dobrze wpłynęły na niego także wpływy z tytułu sprzedaży udziałów w firmie Franpack CEE Świecie.

W efekcie wynik na działalności gospodarczej Frantschachu wzrósł o 75 mln zł, w porównaniu z III kw. 2003 r., a zysk netto ponaddwukrotnie, do 83,75 mln zł.

Rezultaty papierniczej firmy były zgodne z oczekiwaniami Sebastiana Słomki, szefa analityków w BDM PKO BP. Ze względu na to, że duży wpływ na wynik operacyjny miały zdarzenia nadzwyczajne, a na wynik netto - zyski z transakcji zabezpieczających, zdaniem analityka, należy się spodziewać pogorszenia w 2005r.

Dziś rada nadzorcza spółki wybierze nowego prezesa.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz