DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Odnawialne źródła energii - Energia na giełdę

Gazeta Prawna - Nr 191 (1556)

Autor: Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Źródło: Gazeta Prawna - Nr 191 (1556)
Data: 2005-09-30


Dzięki wchodzącej w życie (01.10.2005 przyp. red.) nowelizacji prawa energetycznego producenci tzw. zielonej energii będą mogli sprzedać ją przedsiębiorstwom energetycznym na Towarowej Giełdzie Energii S.A. Wcześniej jednak będą musieli uzyskać świadectwo pochodzenia od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

<center><i>fot. Gazeta Prawna</i></center><center><i>fot. Gazeta Prawna</i></center>

Procedura ta jest przewidziana w ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Część jej przepisów właśnie weszła w życie.REKLAMA
Cennik usług reklamowych


Zanim wytwórca energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (zwanej zieloną energią) zgłosi się z nią na Towarową Giełdę Energii S.A., powinien uzyskać od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki świadectwo pochodzenia. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy energia jest produkowana w elektrowniach wodnych, wiatrowych lub gdy pochodzi ze słonecznych kolektorów do produkcji ciepła, słonecznych ogniw fotowoltaicznych, ze źródeł geotermicznych albo z biogazu lub biomasy...

Przedsiębiorstwa energetyczne, które tzw. zieloną energię wyprodukowały w okresie od 1 stycznia do 30 września 2005 r. i otrzymały w tym czasie świadectwa pochodzenia, powinny o nich do 15 października 2005 r. poinformować prezesa URE.

Pełny tekst dostępny w Gazecie Prawnej - Prawo Gospodarcze: Nr 191 (1556),
autor: Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

z ostatniej chwili:
Giełdowy obrót świadectwami od listopada

Później niż planowano wystartuje handel zieloną energią na nowych zasadach. Docelowa wartość obrotów świadectwami pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii jest szacowana na około 2 mld złotych rocznie.
Handel tzw. prawami majątkowymi do świadectw pochodzenia energii wystartuje prawdopodobnie w listopadzie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz