DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Biuletyn ekonomiczny MSZ

Autor:
Źródło:
Data: 2005-09-29


 • Produkcja przemysłowa w sierpniu 2005 r. wzrosła o 4,6 proc. rok do roku, po wzroście o 2,6 proc. rok do roku w lipcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Bezrobocie w sierpniu br. wyniosło 17,8 proc. wobec 17,9 proc. w licpu - poinformował Główny Urząd Statystyczny (G

 • Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia tego roku wyniosła 2783,3 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 25,7 tys. osób, czyli o 0,9 proc.
 • Od początku roku do końca lipca zadłużenie skarbu państwa wzrosło o 10,3 proc., czyli o 41.398,0 mln zł - podał resort finansów. Zadłużenie krajowe od początku roku wzrosło o 8,2 proc., czyli o 24.004,7 mln zł, a zadłużenie zagraniczne wzrosło o 15,6 proc., czyli o 17.393,4 mln zł.
 • WIG 20 na zamknięciu sesji w poniedziałek 19 września wzrósł o 2,19 proc. i wyniósł 2.507,41 pkt. co jest wynikiem rekordowym w historii giełdy warszawskiej. Poprzednio WIG 20, będący polskim indeksem blue chipów (największych spółek) osiągnął swój maksymalny poziom (2 481,80 pkt) 10 marca 2000 r., a więc 5,5 roku temu.
 • Wynik finansowy netto powszechnych towarzystw emerytalnych wyniósł w pierwszym półroczu 2005 r. 223,5 mln zł - podał GUS. Spośród 15 podmiotów dziewięć zanotowało poprawę wyniku.

  Informacje
  Rusza światowa kampania promocyjna polskiej gospodarki
  3 października tego roku ruszy duża kampania promocyjna polskiej gospodarki. W jej ramach ukazywać się będą spoty reklamowe w BBC Word, CNN International oraz reklamy prasowe w "Time Magazine", "Financial Times" i "Wall Street Journal".
  Celem kampanii ma być zmiana dotychczasowego wizerunku Polski w krajach rozwiniętych, spowodowanie napływu do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kwocie 10 mld USD rocznie oraz stworzenie 25 tysięcy nowych miejsc pracy w skali roku i ich trwałe utrzymanie
  Kampania skierowana jest też do największych liderów sektorowych, potencjalnych inwestorów w Polsce.

  Wzrost zainteresowania gospodarstwami ekologicznymi
  W Polsce szybko rośnie liczba gospodarstw produkujących metodami ekologicznymi. W 2003 r. było ich ok. 2300, w 2004 r. już ponad 3700, a w 2005 r. jest ich ok. 7 tys.
  W Polsce uprawy ekologiczne zajmowały zaledwie 80 tys. ha, tj. 0,5 proc. powierzchni ziem uprawnych.
  Średnie gospodarstwo ekologiczne ma 20 hektarów (przeciętne gospodarstwo w Polsce liczy 8 ha).W opinii resortu rolnictwa, tak znaczny wzrost zainteresowania uprawami ekologicznymi w ostatnim roku spowodowany jest unijnymi dopłatami do takiej produkcji.
  Ministerstwo rolnictwa zakłada, że do 2010 r. będzie w Polsce 15 tys. gospodarstw ekologicznych gospodarujących na 300 tys. hektarów.

  MFW: Polska, Czechy i Węgry muszą ograniczać deficyt budżetowy
  Polska, Czechy i Węgry, kraje, które aspirują jeszcze w tej dekadzie do przyjęcia euro, muszą ograniczyć swoje deficyty budżetowe - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
  "Konsolidacja fiskalna jest potrzebna, by zneutralizować presję popytową i przyczynić się do redukcji dużego deficytu na rachunku obrotów bieżących oraz utorować drogę do przyjęcia euro" - ocenia w prognozie MFW.
  Eksperci Funduszu stwierdzają także, że próby ograniczenia przez Polskę deficytu budżetowego są "rozczarowujące", podczas gdy Węgry konsekwentnie ograniczają swój deficyt.
  MFW prognozuje także, że czeska gospodarka spowolni, choć polska i węgierska w 2006 roku przyspieszy.
  Polska, według ekspertów z Funduszu, w tym roku może liczyć na 3 proc. wzrost PKB, a w 2006 roku na 4-procentowy.
  Inwestycje
  Amerykański koncern IBM otworzy w Krakowie swoje centrum badawczo-rozwojowe. W ramach wieloletniego programu rządowego inwestycja otrzymała wsparcie z budżetu państwa w wysokości 800 tys. zł. Według rządu, w ciągu 2 lat projekt przyniesie wpływy do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego rzędu ponad 16 mln zł.

  Rolnictwo
  Główny Urząd Statystyczny szacuje tegoroczne zbiory zbóż na ok. 26,3 mln ton, czyli o 11,3 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Zbiory pszenicy są szacowane na 8,6 mln t (o 13,5 proc. mniej niż w 2004 r.), żyta na 3,4 mln t (o 21,5 proc. mniej), jęczmienia na ok. 3,5 mln t (o 3,1 mniej), owsa na 1,3 mln t (o 8,3 proc. mniej), pszenżyta na 3,7 mln t (o 0,7 proc. mniej).

  Farmaceutyki
  Monitorujący rynek IMS Health podniósł prognozę wzrostu polskiego rynku farmaceutycznego w 2005 r. z 5,9 proc. do 7,2 proc. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku, wobec analogicznego okresu 2004 roku, rynek ten wzrósł o 8,7 proc.

  Logistyka
  Największe w południowej Polsce centrum logistyczne powstanie w Sosnowcu. Pierwsze z planowanych sześciu obiektów będzie gotowe w połowie 2006 r., następne w kolejnych latach, w zależności od potrzeb. Docelowa wielkość inwestycji to 100 mln zł. Inwestorem jest Biuro Inwestycji Kapitałowych z siedzibą w Krakowie, spółka z wyłącznie polskim kapitałem.
  Kosztem ok. 20 mln zł niemiecka grupa Schenker uruchomiła w Pyskowicach k. Gliwic centrum logistyczne, w którym pracę znalazło blisko 115 osób. To 17. terminal w polskiej sieci logistycznej Schenkera.

  MSZ - Biuletyn ekonomiczny 39 (688)


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz