DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Swarzędz: większe przychody i poprawa rentowności

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2005-09-26


Dzięki emisji akcji Swarzędz Meble chce realizować nową strategię, dzięki której osiągnie do 2007 roku 4% udziału w rynku. W ciągu trzech lat spółka chce zwiększyć przychody do 80 mln zł i osiągnąć rentowność na poziomie 6-7% - poinformował nowy prezes spółki Jarosław Król.

"Nowa strategia zakłada m.in. uproszczenie struktury grupy, obniżenie poziomu zobowiązań i kosztów. Przewiduje ona do 2008 roku wzrost przychodów do 80 mln zł, marzy brutto do 30%, marzy netto do 8-9%, a rentowność ma osiągnąć 6-7%"- powiedział na poniedziałkowej konferencji Król.

"Do 2007 roku chcemy osiągnąć 4% udziału w rynku. Obecnie nasz udział kształtuje się na poziomie 1%, ale były lata, że Swarzędz miał znacznie więcej" - dodał.

W 2004 roku grupa Swarzędza miała 48,7 mln zł przychodów, 10,12 mln zł straty na działalności operacyjnej i 15,87 mln zł straty netto.

Swarzędz planuje zmienić swój dotychczasowy model biznesowy. Znaczna część produkcji ma zostać powierzona podwykonawcom.

"Wykonanie mebli w znacznej części powierzone będzie wyselekcjonowanym podwykonawcom. 30% przychodów ma stanowić produkcja Swarzędza, za resztę odpowiadać będzie outsourcing" - powiedział Król.

Struktura grupy kapitałowej Swarzędza ma ulec uproszczeniu.

"Znacznie uprościmy grupę kapitałową Swarzędza. Pozostanie Swarzędz Meble SA i Swarzędzka Fabryka Mebli posiadająca dwa zakłady produkcyjne" - powiedział PAP wiceprezes zarządu Włodzimierz Ehrenhalt.

Swarzędz Meble chce pozyskać z emisji, która rozpocznie się 6 października, 34,6 mln zł, które przeznaczy m.in. na spłatę zobowiązań i podniesienie środków obrotowych.

Wcześniej "stary" zarząd Swarzędza zapowiadał, że przeprowadzi VI emisję akcji z prawem poboru dla akcjonariuszy pod warunkiem uzyskania porozumienia z wierzycielami.

Nowy prezes Swarzędza podtrzymuje deklaracje poprzedników.

"Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia z wierzycielami emisja nie dojdzie do skutku. Nie chcę przeznaczyć całej kwoty z emisji na spłatę wierzycieli" - powiedział Król.

"W tym tygodniu będziemy mieli odpowiedź w sprawie redukcji zadłużenia" - dodał.

W piątek Swarzędz informował, że wierzyciel spółki Swarzędz Meble firma Weco Polska złożyła w Sądzie Rejonowym w Poznaniu wniosek o ogłoszenie upadłości Swarzędza.

Wiceprezes zarządu Włodzimierz Ehrenhalt uważa, że 10 mln zł na zwiększenie środków obrotowych jest niezbędne spółce do prowadzenia działalności i jeśli spłata zobowiązań miałaby pochłonąć większą część środków niż planowane 24,6 mln zł z emisji nie będzie ona miała sensu.

"Potrzebujemy w tej chwili 10 mln zł, żeby spółka zaczęła normalnie funkcjonować" - powiedział Ehrenhalt.

Zdecydowaną cześć zobowiązań grupy stanowią zobowiązania Swarzędz Meble SA wobec BRE Banku, Prolim SA i banku Millennium oraz Urzędu Skarbowego.

Prezes Swarzędza szacuje, że dzięki środkom z emisji i negocjowanej obecnie restrukturyzacji zadłużenia uda się znacznie ograniczyć poziom zobowiązań.

"Na koniec sierpnia zadłużenie razem z zobowiązaniami pozabilansowymi wynosiło 34 mln zł. Po emisji chcemy mieć zadłużenie na poziomie 4 mln zł" - powiedział Król.

Wartość wpływów z planowanej emisji Swarzędz szacuje na 34,6 mln zł. Na spłatę zobowiązań spółka chce przeznaczyć 24,6 mln zł, w tym 11 mln na zobowiązania wobec instytucji finansowych i 13,6 mln zł na zobowiązania wobec pozostałych wierzycieli. Na środki obrotowe niezbędne dla rozwoju działalności producent mebli chce przeznaczyć 10 mln zł.

W końcu lipca 2005 roku WZA spółki zdecydowało o obniżeniu wartości nominalnej akcji z 2,50 zł do 0,50 zł i jednocześnie o podwyższeniu kapitału przez emisję 53,26 mln nowych akcji VI emisji, już o wartości nominalnej 0,50 zł, z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Prawo poboru uprawnia do objęcia 4 akcji subskrybowanych.

Ostatnim dniem nabycia na GPW akcji Swarzędza z prawem poboru będzie 27 września.

Otwarcie publicznej subskrypcji rozpocznie się 6 października, wtedy też rozpocznie się przyjmowanie zapisów podstawowych i dodatkowych, które potrwa do 10 października.

Zapisy na akcje nie objęte w ramach prawa poboru potrwają od 18 do 19 października.

Zamknięcie publicznej subskrypcji nastąpi 20 października.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz